Bianca şi Andreea, cele două femei pilot care reprezintă România la cel mai mare miting aviatic de la noi din țară, BIAS

28 August 2025, 20:29 (actualizat 28 August 2025, 20:48)

Cerul Capitalei va fi împânzit de aeronave. Începe BIAS, cel mai mare miting aviatic de la noi din țară. Două tinere care astăzi și-au dat mâna pentru prima dată vor reprezenta România. Bianca Botaș este locotenent și zboară cu un F-16 de la Câmpia Turzii, iar Andreea Bănesaru este unul dintre piloții grupului Șoimii României. Amândouă au făcut din zbor nu doar o pasiune, ci și o carieră de succes.

Bianca Botaș a avut prima experiență cu o aeronavă militară la Boboc, acum câțiva ani. Când a văzut că poate să controleze avionul, și-a dat seama că va putea controla și marile provocări ale vieții. Iar după mult studiu, zeci de ore în simulator și în zbor, a ajuns să își trăiască visul: zboară cu F-16 și este unul dintre piloții escadrilei 48 SkyLords.

Lt. Bianca Botaş, pilot F16, Escadrilă 48 Skylords, Baza 71 Aeriană: Am vrut mereu, în orice domeniu am mers, să țintesc cât mai sus. Și în aviația militară F-16 la momentul actual reprezintă vârful lancei. Am ales să vin în armată și având o datorie civică, morală. Am avut sentimentul ăsta și am simțit nevoia că vreau să fac ceva pentru mine, pentru țară, pentru familie, pentru România.

Recent a terminat cursul de pregătire la Fetești și a trecut prin toate misiunile pe care poate să le execute o aeronavă F-16. În curând va face și poliție aeriană.

Lt. Bianca Botaş, pilot F-16, Escadrilă 48 Skylords, Baza 71 Aeriană: Și acum pot să-mi amintesc prima dată când am urcat în avion și am coborât cupola, m-a acaparat un amalgam de emoții, mi-am dat seama unde sunt. Și am trecut așa, în revistă, toate experiențele care m-au adus până la momentul respectiv. A fost un zbor plin de emoții, mi-a plăcut extrem de mult, chiar m-a făcut să mă îndrăgostesc foarte mult de această aeronavă. Și s-a finalizat cu bine.

Bianca își dorește ca, într-o zi, să ajungă liderul unei formații de aeronave. La BIAS vrea să își vadă colegii care vor deschide cel mai mare show aerian al României.

Bianca Botaș și Andreea Bănesaru sunt cele două femei pilot care reprezintă România la acest miting.

Pentru Bianca este la primul show cu însemnele SkyLords, dar Andreea Bănesaru este la al patrulea BIAS. Și este singura femeie care face parte din Șoimii României.

Andreea Bănesaru, pilot, Aeroclubul României: Vor fi foarte multe figuri noi, mai ales în formație. Ne-am antrenat foarte mult. Și o nouă schemă pentru public: va fi “tirbușonul”, cum îi spunem noi. Două avioane se învârt în jurul formației. Până acum se învârtea doar unul, acum sunt și eu.

Vineri au loc ultimele antrenamente pentru cel mai mare miting aviatic al României. Cei care doresc pot asista încă de dimineață la evoluțiile piloților, în avanpremieră.

Au sosit și unii dintre invitații speciali, așa că sâmbătă, la ora 10.00, totul va fi pregătit pentru cel mai spectaculos miting aviatic organizat în România.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite