Benfica deja caută înlocuitor pentru Mourinho. Real Madrid, la un pas să bată palma cu portughezul

Foto captură A Bola
9 May 2026, 14:21 (actualizat 9 May 2026, 14:45)

Presa de sport din Portugalia scrie că echipa lusitană antrenată de Jose Mourinho caută deja un înlocuitor pentru acesta, în situația tot mai probabilă ca ”Mou” să revină pe banca lui Real Madrid, din sezonul următor.

TVRInfo.ro a relatat că două mari publicații internaționale, ziarul spaniol, de sport Marca și tabloidul britanic The Sun, au spus aproape concomitent că ”toate drumurile lui Real Madrid duc spre Mourinho”.

Ceea ce nu putea lăsa fără reacție presa din țara vecină, Portugalia, dar mai ales pe actuala conducere a echipei Benfica, unde antrenează The Special One.

A Bola: ”O plecare din ce mai… reală”

După cum arată prima pagină a ziarului A Bola, care titrează mare, „O plecare din ce în ce mai reală”, (joc de cuvinte cu numele Real Madrid) clubul din Lisabona nu vrea să fie luat prin surprindere de decizia lui Mourinho.

Așa că a început deja demersurile pentru a găsi un succesor și are un favorit clar: Marco Silva, scriu jurnaliștii portughezi.

Marco Silva e dorit și de Chelsea

Actualul antrenor al echipei din Premier League, Fulham, se bucură de o reputație excelentă în țara sa, datorită performanțelor sale din Premier League, stilului său de joc competitiv și ofensivși faptului că s-ar integra perfect în stilul și modelul pe care Rui Costa, președintele clubului Benfica, dorește să le impună la Da Luz.

Problema pentru Benfica este că Marco Silva se bucură de o reputație excelentă în Premier League. La interesul manifestat de Fulham pentru a-l păstra se adaugă cel al unor echipe mai mari, precum Chelsea, care îl are și ea în vedere pentru sezonul viitor.

În timp ce se apropie finalul sezonului și se reduc șansele ca echipa de la Craven Cottage să se califice în cupele europene, ofertele pentru Silva se înmulțesc, iar acest lucru ar putea complica planurile Benficăi.

Real Madrid, în criză totală înainte de derby-ul cu Barcelona

Agitația din Portugalia vine pe fondul climatului tensionat care domnește la Real Madrid, unde trebuie luate anumite decizii, iar cea mai importantă este alegerea antrenorului care va ocupa banca de rezerve de la Santiago Bernabéu în sezonul viitor.

În orice caz, primul pas pentru demararea acestei operațiuni trebuie făcut de Real Madrid.

Odată ce șansele echipei ”albe” în LaLiga vor fi matematic imposibile, clubul se va apuca să-l asigure pe înlocuitorul lui Álvaro Arbeloa.

Mourinho nu este singura opțiune, dar, în cazul în care el ar fi alesul, Benfica nu va sta cu mâinile în sân, scriu jurnaliștii de la Marca.

Nu e încă o decizie definitivă

Oricum, primul pas a fost făcut de antrenor, dar al doilea, care pare a fi decisiv, a venit din partea conducerii echipei albe, care îl consideră deja pe ”Mourinho ca fiind singura opțiune viabilă pentru reconstruirea unei echipe și a echilibrului într-un vestiar care pare destul de dezorganizat”, scrie și AS.

Nu există niciun acord și niciun angajament semnat deocamdată, dar ambele părți știu deja ce dorește cealaltă. Este doar o chestiune de timp, exact cât mai rămâne până la finalul sezonului la nivel de cluburi pentru ambele echipe.

Convingere ”totală” că Mourinho e omul potrivit

Munca la nivel de club este deja făcută, iar acum mai rămâne ca Florentino Pérez și Mourinho să se înțeleagă din nou pentru a evita problemele din trecut în activitatea de zi cu zi a unei echipe atât de complexe precum Real Madrid.

”Convingerea că actualul antrenor al Benficăi este omul potrivit pentru a pune capăt unui vestiar scăpat de sub control este totală și absolută. Nu există nicio îndoială cu privire la capacitatea antrenorului de a realiza acest lucru”, adaugă AS.

De ceva vreme, relația dintre Real Madrid și Jorge Mendes a revenit la normal, ceea ce a favorizat oferta menționată, care a venit prin intermediul lui Bernardo Silva.

Sancțiune istorică la Real Madrid

Acest prim pas a fost preludiul unui început de înțelegere între Real Madrid și antrenorul portughez.

Clubul de fotbal Real Madrid a confirmat, vineri, luarea unor măsuri disciplinare fără precedent împotriva jucătorilor Federico Valverde și Aurelien Tchouameni, în urma unei anchete interne privind evenimentele recente în care au fost implicați cei doi jucători.

Real Madrid a optat pentru o sancțiune istorică pentru a pune capăt conflictului dintre Valverde și Tchouaméni.

Ambii jucători au fost amendați cu câte 500.000 de euro după ce au fost implicați într-un incident grav în timpul antrenamentului de joi, care a dus la internarea în spital a căpitanului ”Fede” Valverde.

A vorbit Alvaro Arbeloa

Arbeloa a susținut o conferință de presă la Valdebebas. El a vorbit despre derby-ul de mâine, duminică, de pe Camp Nou, în celebrul El Clasico, în fața eternei rivale, Barcelona (ora 22.00).

Mundo Deportivo a redat declarația integrală a actualului antrenor de la Real Madrid:

„Vreau să spun două lucruri. În primul rând, sunt foarte mândru de fermitatea, rapiditatea și transparența clubului. Și apoi, de faptul că jucătorii și-au recunoscut greșeala, și-au exprimat regretul și și-au cerut iertare. Pentru mine, asta e suficient”.

Ceea ce nu voi face este să-i arunc în focul public, pentru că nu merită asta. Pentru ceea ce mi-au demonstrat în aceste patru luni și în acești ani, pentru efortul și angajamentul lor din dragoste pentru acest tricou. Au demonstrat că știu ce înseamnă să fii jucător la Real Madrid și nu voi uita asta”.

„Dau mereu un exemplu. Pentru mine, există un jucător care este paradigma a ceea ce trebuie să fie un jucător al Real Madrid, și anume Juanito. Și Juanito nu a greșit niciodată? (n.r. – aici, Arbeloa a fost pe punctul de a plânge) Și cred că suntem cu toții foarte mândri de ceea ce a făcut în fiecare meci. El a înțeles ce înseamnă Real Madrid, a dat tot ce a avut. Cum să nu greșesc și eu? Dar dacă îl iubim pentru ceva, este pentru că a greșit, așa cum orice om poate greși”.

Valverde și Tchouaméni… merită să trecem peste asta, să le dăm o șansă să continue să lupte pentru acest club. Sunt foarte mândru de ei. Nu voi permite ca acest lucru să fie folosit pentru a pune la îndoială profesionalismul lor: este o minciună că nu ar fi profesioniști, că mi-ar fi lipsit de respect măcar o singură dată, este o minciună absolută. La fel cum este o minciună faptul că vreunul dintre ei nu joacă din cauza unor probleme cu mine, ci din cauza vieții în afara Real Madrid.”

”Eu sunt primul responsabil pentru faptul că, cu siguranță, sezonul nu este la înălțimea așteptărilor. Dar sunt aici de patru luni și sunt foarte mândru de jucătorii mei. De felul în care m-au primit, având în vedere de unde veneam. Și este clar că frustrarea și furia te pot duce în situații pe care nu ți le dorești. Dar acum, să ne concentrăm pe meci. Pe asta trebuie să ne concentrăm acum.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite