Sancțiune istorică. Real Madrid îi amendează pe Valverde și Tchouameni cu 500.000 de euro, după bătaia de la antrenament

Florentino Perez / Foto: Profimedia Images
8 May 2026, 21:18 (actualizat 8 May 2026, 22:12)

Clubul de fotbal Real Madrid a confirmat, vineri, luarea de măsuri disciplinare împotriva jucătorilor Federico Valverde și Aurelien Tchouameni, în urma unei anchete interne privind evenimentele recente în care au fost implicați cei doi jucători.

Real Madrid a optat pentru o măsură fără precedent pentru a pune capăt conflictului dintre Valverde și Tchouaméni.

”Sanțiune istorică!”, titrează Marca, ziarul care a dezvăluit în premieră bătaia dintre cei doi jucători adăugând:

”Clubul a impus o sancțiune financiară de 500.000 de euro fiecărui jucător, o sumă fără precedent în istoria recentă a clubului (și a sportului în general) și care reflectă gravitatea cu care a fost evaluat incidentul, în urma exclusivității publicate de ziarul MARCA.”

Ambii jucători au fost amendați cu câte 500.000 de euro după ce au fost implicați într-un incident grav în timpul antrenamentului de joi, care a dus la internarea în spital a căpitanului ”Fede” Valverde.

Cei doi nu vor fi sancționați sportiv

În ciuda severității sancțiunii financiare,Real Madrid a decis să nu aplice nicio sancțiune sportivă. Nici Valverde, care va fi indisponibil între 10 și 14 zile din cauza incidentului din timpul bătăii, nici Tchouaméni nu vor fi excluși din dinamica echipei și nu vor rata meciuri, astfel încât vor rămâne la dispoziția lui Arbeloa pentru El Clásico (duminică, ora 22.00) și până finalul sezonului.

Prin această decizie, clubul urmărește să rezolve intern incidentul cu o sancțiune exemplară la nivel economic, evitând însă ca această chestiune să aibă consecințe sportive pentru lot într-un moment cheie al sezonului, adaugă jurnaliștii spanioli.

Sancțiune financiară… și la joc

Cu toate acestea,confruntarea cu clubul nu a fost primul pas către reconciliere. Conform informațiilor obținute de MARCA, cei doi jucători deja își reduseseră tensiunea acumulată și încheiaseră „pacea” cu câteva ore înainte.

”După bătaie și ședința de criză, cei doi au purtat o conversație pentru a încerca să-și rezolve diferențele față în față. Dimineața, Fede și Aurélien și-au cerut scuze de la toți colegii și de la staff-ul tehnic după cele două scene neplăcute trăite în mai puțin de 24 de ore”, scrie ziarul madrilen.

„O sancțiune financiară de 500.000 de euro pentru fiecare jucător, încheind astfel procedurile interne corespunzătoare”.

”Clubul a vrut să dea un mesaj de autoritate”

”Tradus: o lovitură dură la buzunar, dar fără consecințe sportive. Clubul a dorit să transmită un mesaj de autoritate printr-o amendă istorică, fără însă a slăbi lotul într-un moment decisiv. Niciunul dintre cei doi nu va fi îndepărtat sau pedepsit pe teren și, de fapt, mijlocașul francez va călători în mod normal la Barcelona pentru a disputa El Clásico de pe Camp Nou, fiind disponibil”, adaugă Marca.

Comunicatul oficial al lui Real Madrid

Într-o declarație publicată de club pe paginile de socializare, Real Madrid a afirmat că cei doi s-au prezentat în fața anchetatorului desemnat pentru acest caz și și-au exprimat „remușcările profunde” pentru acțiunile lor.

„Real Madrid C. F. anunță că, în urma evenimentelor care au dus la inițierea ieri a procedurilor disciplinare împotriva jucătorilor noștri Federico Valverde și Aurelien Tchouameni, ambii s-au prezentat astăzi în fața anchetatorului desemnat pentru acest caz”, se arată într-o declarație a clubului.

„În cadrul audierii, jucătorii și-au exprimat regretul profund pentru cele întâmplate și și-au cerut scuze unul altuia.

De asemenea, și-au prezentat scuzele față de club, coechipieri, staff-ul tehnic și suporteri, iar amândoi s-au pus la dispoziția clubului Real Madrid pentru a accepta orice sancțiune pe care clubul o va considera adecvată.

În aceste circumstanțe, Real Madrid a decis să impună o sancțiune financiară de 500.000 de euro fiecărui jucător, încheind astfel procedurile interne corespunzătoare.”

Real Madrid a declarat joi că Valverde ‌a fost diagnosticat cu traumatism cranian și se va odihni între 10 și 14 zile.

Clubul a confirmat că Valverde se afla „acasă și în stare bună” după incident, care a avut loc la o zi după o altercație anterioară între cei doi.

Valverde a postat joi o declarație pe rețelele de socializare, cerându-și scuze clubului și suporterilor, dar a negat că lucrurile ar fi scăpat de sub control cu un coechipier și a spus că, în timpul „unei dispute”, a „răsturnat accidental o masă”.

”Gravitatea incidentului a determinat organizarea unei ședințe de urgență la care au participat oficialii de vârf ai clubului, jucătorii neputând părăsi terenul de antrenament timp de peste o oră, în timp ce Real Madrid a încercat să prevină o escaladare a tensiunilor care a dus la o stare de nervozitate extremă și la divizarea lotului”, potrivit Flashscore.com.

Aceste tensiuni au urmat unui alt incident controversat în care a fost implicat fundașul Alvaro Carreras la începutul acestei săptămâni, ceea ce a agravat și mai mult situația din cadrul lotului.

Detalii despre toate scandalurile mai puțin cunoscute publicului până acum și ce se întâmplă, de fapt, la Real Madrid, AICI.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite