Bărbat rănit de urs în propria gospodărie, în Bistriţa Năsăud. Localnicii din satul Colibița sunt terorizați
Localnicii din satul Colibița, unde se află și stațiunea cu același nume, sunt terorizați de un urs. Un bărbat este acum în stare gravă în spital după ce a încercat să alunge animalul din curtea sa.
Ursul a atacat miercuri seara pentru a treia oară în această săptămână. Din alte gopodării a luat trei porci, dar vântorii spun că, pentru a-l elimina, au nevoie de derogări și asta va mai dura. Atenție, sunt imagini și informații care vă pot afecta emoțional!
La Colibița, în Bistrița, un urs a intrat în gospodăriile oamenilor, de trei ori de dumincă încoace. Azi noapte un bărbat de 54 de ani a fost dus în stare gravă în spital: animalul s-a năpustit asupra lui atunci când a vrut să-l alunge din curte.
Localnicii cresc în gospodării oi, vaci, păsări, dar acest urs preferă porcii. La ultimul atac a smuls ușa șopronului și a luat o scroafă de 120 de kilograme. Fiul familiei a văzut și a dat alarma, iar tatăl a ieșit să alunge sălbăticiunea.
A reușit să scoată porcul din ghearele fiarei, dar a devenit el victimă. Ursul s-a năpustit asupra lui și nu s-a mai putut apăra. Rănile sunt grave.
Localnicii nu mai știu ce să facă pentru a se apăra de ursul prădător. Cei care sunt mai curajoși îl alungă cu securea și cu câinii.
Familia Bozga a rămas cu porcul rănit în bătătură și încearcă să recupereze din pagubă.
Vânătorii care au în responsabilitate zona spun că deseori patrulează și fac acțiuni de alungare, dar pentru a vâna ursul sunt necesare multe formalități.
Până când vânătorii vor putea elimina ursul, localnicii sunt pe cont propriu și trebuie să-și apere singuri animalele și pe ei înșiși.

