Cioban anchetat după ce a ucis un urs. Fermierii cer reguli mai dure în cazul animalelor sălbatice
Nemulțumiri în rândul fermierilor din centrul țării, care au ieșit în stradă pentru a cere modificarea legislației privind gestionarea urșilor. Protestul vine după ce un cioban din Sălaj, care a ucis un urs în timpul unui atac, s-a ales cu dosar penal pentru braconaj. Oamenii spun că sunt tot mai des confruntați cu pericolul atacurilor și cer măsuri care să le ofere mai multă protecție.
Fermierii din judeţele Cluj, Bistrița-Năsăud şi Sălaj sunt disperaţi că viaţa le este în pericol şi aproape zilnic se întâlnesc cu urşii, şacalii şi lupii veniţi să atace animalele din gospodării.
Fermierii trag un semnal de alarmă şi contestă inclusiv decizia preşedintelui Nicușor Dan de a trimite la CCR legea care stabilea cotele de vânătoare pentru acest an.
Fermierii spun că vor continua protestele inclusiv la Bucureşti.

