Autorităţile din Spania au recunoscut că există zone contaminate radioactiv nesemnalizate

5 October 2018, 08:20

 

Ultimul sit afectat de scurgeri radioactive a fost identificat în regiunea Madrid.

Oficialii Consiliului Naţional de Securitate Nucleară spun că există 6 zone cu urme de radioactivitate, provocate de activitatea umană.

Între Madrid şi Toledo există cel puţin 8 urme de Cesiu 137 şi Stronţiu 90, izotopi radioctivi produşi în urma fisiunii nucleare.

În Almeria, subsţantele radioactive provin din accidente militare, precum cel din 1966, când un avion militar american a pierdut o bombă Atomică.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă

40 de ani de la dezastrul de la Cernobîl