Autorităţile din Argeş au obţinut autorizaţie pentru prinderea şi relocarea ursoaicei din zona Cetăţii Poenari
Măsuri urgente în Argeş după ce ieri o ursoaică cu pui a rupt gardul electric şi a intrat în etatea Poenari.
Măsuri urgente în Argeş după ce ieri o ursoaică cu pui a rupt gardul electric şi a intrat în etatea Poenari.
Autorităţile judeţene au obţinut autorizaţie pentru prinderea şi relocarea animalelor.
În zonă a fost montată o cuşcă pentru prinderea urşilor.
Accesul turiștilor va fi permis doar după ce va fi reparat gardul electric.
Cetatea Poenari a trecut prin ample lucrări de restaurare din 2021 şi a atras foarte mulți vizitatori după deschidere.
Obiectivul este cunoscut drept Cetatea lui Vlad Ţepes pentru că a fost folosită de domnitor ca reşedinţă secundară sau ca ascunzătoare.

