Autoritățile au mai făcut un pas spre construirea podului de la Ungheni – Ungheni, prin semnarea unui memorandum

Sediul Guvernului României
Sediul Guvernului României
28 May 2026, 16:19 (actualizat 28 May 2026, 22:48)

Executivul a aprobat joi, prin memorandum, negocierea şi semnarea unui Acord între Guvernul României şi Guvernul Republicii Moldova privind dezvoltarea şi gestionarea infrastructurilor de transport de interes strategic, inclusiv podul rutier de frontieră Ungheni-Ungheni.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, Acordul este necesar pentru implementarea investiţiilor din coridorul strategic Tărăşeni – Siret – Moţca – Ungheni – Bereşti, în contextul aplicării Regulamentului (UE) 2025/1106 privind instrumentul SAFE, şi stabileşte cadrul juridic, financiar şi instituţional de cooperare între cele două state, inclusiv mecanismele de coordonare şi implementare.

Totodată, noul Acord actualizează cadrul existent şi prevede încetarea valabilităţii Acordului semnat în 2022 privind podul Ungheni-Ungheni. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite