Autoritatea Națională Palestiniană trimite comunității internaționale un plan de reconstrucție a Fâșiei Gaza
Prim-ministrul Autorității Naționale Palestiniene (ANP), Mohamed Mustafa, a anunțat marți trimiterea către mai multe țări și organizații internaționale a programului executiv pentru refacerea și reconstrucția Fâșiei Gaza, o inițiativă pe care o descrie drept ‘o viziune strategică pentru prioritățile de refacere și reconstrucție’ ale enclavei după ofensiva israeliană, informează EFE.
Programul abordează măsuri urgente pentru salvarea a mii de familii strămutate, amenințate de inundații în zonele joase ale enclavei palestiniene, înainte de venirea iernii.
El include, de asemenea, recomandări pentru stabilirea prețurilor en gros pentru apă în următorii trei ani, pentru a ‘evita creșterile costurilor pentru cetățeni și a îmbunătăți eficiența operatorilor’, conform unui comunicat al biroului prim-ministrului.
Cabinetul palestinian a solicitat, de asemenea, comunității internaționale să exercite presiuni pentru a opri aprobarea în Parlamentul israelian a unei legi care ar permite executarea prizonierilor palestinieni, calificând-o drept ‘un nou exemplu al caracterului extremist’ al actualului guvern israelian.
ANP și-a reafirmat disponibilitatea de a implementa planul de reconstrucție împreună cu partenerii săi internaționali ‘de îndată ce condițiile de pe teren vor permite’.
Situația umanitară din Gaza rămâne critică
Programul Alimentar Mondial (PAM) a avertizat marți că proviziile care intră în Fâșia Gaza, la aproape o lună după încetarea focului, reprezintă doar jumătate din necesarul pentru acoperirea nevoilor de bază ale populației.
Israelul continuă să obstrucționeze deschiderea punctului de trecere a frontierei de la Rafah, în sudul Fâșiei Gaza, pentru intrarea ajutoarelor umanitare, așa cum s-a angajat prin acordul de încetare a focului. În prezent, puținul ajutor care intră în Gaza se face prin punctul de trecere Kerem Shalom, tot în sud.
Aceasta îngreunează ca ajutoarele să ajungă în mod fluent în nordul Fâșiei Gaza, unde se află sute de mii de civili și unde ONU a declarat în august foamete, care persistă.
Pe lângă distrugerea generală și molozul care împiedică trecerea vehiculelor grele, cantitatea mare de explozivi neexplodați reprezintă un pericol constant. Preluare Agerpres

