Austriecii sunt sceptici, după ce liderul Partidului Libertății, de extremă dreapta, urmează să facă guvernul
Unii austrieci sunt sceptici în privinţa viitorului, după ce liderul Partidului Libertăţii, de extremă dreapta, Herbert Kickl, a fost însărcinat cu formarea guvernului. Deși inițial au vrut să izoleze această formațiune și să o scoată din ecuația unei coaliții, centriştii austrieci au eșuat.
Partidul Libertăţii, condus de Herbert Kickl, a câştigat alegerile dn toamna trecută cu 29% din voturi. Următorii doi clasați, Partidul Poporului și Social-Democrații, au anunțat că vor face un cordon sanitar pentru a împiedica Partidul Libertății să ajungă la putere. Însă după luni de negocieri, preşedintele Austriei l-a însărcinat pe Kickl cu formarea guvernului.
E bine. Aşa a votat Austria, eu nu am votat aşa, dar sunt de acord. Important e să avem un guvern stabil.
Mă cam tem. Nu ştiu cum vor evolua lucrurile.
Posibila preluare a postului de cancelar de către Herbert Kickl a scos în stradă câteva sute de oameni, mai ales studenți și activiști de stânga.
Nu vrem să ne trezim într-o ţară fascistă. Nu vrem un sistem autoritarist ca în Ungaria. Vrem să apărăm democraţia în Austria şi să o consolidăm.
Protestatarii au strigat “Naziștii, afară!” și au fluturat bannere pe care se putea citi “Nu vrem o Austrie de extremă dreapta”.

