„Atmosfera de club, fără mahmureală”: sala devine noul loc de socializare pentru tineri
Din ce în ce mai mulți tineri pasionați de fitness tratează sălile de sport ca pe niște puncte de referință pentru prietenii, într-un mod similar cu cel în care generațiile anterioare tratau cluburile – un loc unde să mergi, să vezi fețe cunoscute și să te simți parte a unei comunități, notează BBC.
Cifrele vorbesc de la sine. PureGym, cel mai mare lanț de săli de sport din Marea Britanie, notează că 47% dintre noii săi membri din ianuarie aveau vârsta de 25 de ani sau mai puțin.
Lanțul rival The Gym Group afirmă că aproximativ 40%, adică 360.000, dintre membrii săi sunt din Generația Z – adulți sub 29 de ani – dintre care mai mult de jumătate, 51%, au declarat că și-au făcut noi prieteni la sala de sport.
Când Sydney Cassidy, creatoare de conținut digital și pasionată de fitness în vârstă de 28 de ani, cunoscută pe rețelele de socializare sub numele de Syd Grows, intră în sala de sport din cartierul ei, nu vine doar pentru o sesiune de antrenament, ci și pentru a se întâlni cu prietenii.
„Sala de sport este locul meu de socializare, unde pot vorbi și mă pot întâlni cu oamenii”, spune aceasta.„Acolo îmi fac în principal toți prietenii – la sala de sport, la antrenamente.”
Este, de asemenea, un loc în care poate renunța la cultura consumului de alcool fără a renunța la viața socială, explică ea: „Nu ies să beau.”
Syd spune că popularitatea crescută a conținutului legat de sala de sport pe rețelele de socializare, apărută după pandemie, arată că tot mai mulți oameni realizează ceea ce clienții fideli știau deja: sălile de sport pot fi locuri de întâlnire pline de viață și de spirit comunitar.
Potrivit grupului de cercetare Mintel, tinerii au acum o viziune mult mai largă asupra a ceea ce înseamnă pentru ei „starea de bine” – nu mai consideră sănătatea doar ca mersul la sală sau ridicarea de greutăți și se așteaptă ca centrele de fitness și cluburile dedicate sănătății să ofere mai mult decât echipamente de antrenament și cursuri pentru exerciții.
Sălile de sport se poziționează ca spații alternative pentru socializare, spune directorul executiv al departamentului de agrement și tendințe, Paul Davies, ceea ce „încalcă rolul tradițional al barurilor și cluburilor de noapte”.
„Tinerii preferă să meargă la săli de sport și centre de agrement în locul locurilor tradiționale de socializare unde se consumă alcool, cum ar fi barurile”, adaugă el.
Unii combină mersul la sală cu întâlniri la cafea sau întâlniri pentru smoothie-uri proteice, sporind astfel experiența socială.
„Se simte ca și cum ai fi într-un club”
Într-o seară de miercuri în Grimsby, un oraș din Regatul Unit, hiturile de dans răsunau cu putere într-o sală iluminată ca într-o discotecă, la Oasis Health Club.
Ai putea fi iertat dacă ai confunda locul acesta cu un club de noapte, dar cele 50 de persoane – în mare parte femei – se află aici pentru o oră de antrenament cardio și de întărire musculară.
Aceste cursuri îi conferă lui Megan Riley, o stagiară în domeniul juridic, un sentiment de „autonomie” și de apartenență, după ce prietenii ei s-au mutat la universitate. „Ne sărbătorim toate micile reușite, fie că e vorba de a crește greutățile sau de a face o clasă foarte reușită”, spune tânăra de 20 de ani. „Se simte ca și cum ai fi într-un club: ai toate piesele, toată lumea dansează, ai atmosfera de club, dar fără mahmureala de a doua zi.”
Această tendință către o socializare fără alcool este confirmată și de Vikki Harries, o coordonatoare de securitate în vârstă de 28 de ani, a cărei agendă socială este plină de antrenamente la sală alături de prietenii ei. „La sală simți că sunt oameni cu aceleași interese. Nu mă simt deloc în afara locului”, spune ea.
Își planifică săptămâna antrenându-se pentru maratoane și, în același timp, își face timp pentru prieteni. „Așa ajungem, de fapt, să ne vedem acum”, explică ea.
UKactive, un grup din industrie, spune că 75% dintre tinerii cu vârste între 16 și 28 de ani fac antrenamente de forță de două ori sau mai mult pe săptămână, mai mult decât orice altă grupă de vârstă.
Organizația a observat o creștere de 12% a numărului de copii și tineri care participă la activități de fitness între 2017 și 2024.
În același timp, The Gym Group a raportat că 44% dintre membrii generației Z spun că fac sport pentru a socializa cu prietenii în 2025, comparativ cu 37% în anul precedent.
De asemenea, s-a remarcat o creștere a sumei pe care generația Z o cheltuie lunar pe fitness.
Cercetările realizate de compania Mintel au arătat că puțin peste jumătate dintre tinerii cu vârste între 18 și 24 de ani au mers la sală de mai mult de o dată în luna până în iulie 2025, comparativ cu 42% care au mers la pub pentru băuturi de mai mult de o dată în aceeași perioadă.
Cum afectează această schimbare barurile
Mintel spune că nu are dovezi care să demonstreze că popularitatea crescută a sălilor de sport ca spații sociale are un impact direct asupra încasărilor barurilor.
Cu toate acestea, datele de la Night-Time Industries Association, compilate de CGA Intelligence, arată că numărul cluburilor, puburilor, barurilor și cazinourilor a scăzut cu 28% de la pandemia de COVID-19 și a continuat să scadă și anul trecut.
Au existat și pierderi notabile. Lanțul de cluburi Pryzm a dat faliment la începutul anului 2024, închizând 17 cluburi, iar grupul de baruri Revolution a intrat, de asemenea, în administrare în ianuarie.
Deși industria ospitalității se confruntă cu numeroase provocări, inclusiv taxe, faptul că tinerii aleg să socializeze în afara barurilor este, în mod clar, o altă problemă cu care sectorul trebuie să se confrunte.
Între timp, sala este „absolut plină de tineri” în anumite momente, spune Lauren Connis, responsabilă de sănătate și bunăstare la Oldham Active. „Cred că uneori există o concepție greșită că tinerii sunt acolo ca să creeze probleme, când de fapt ei vor doar să se conecteze cu prietenii și să devină mai fericiți și mai sănătoși într-un spațiu sigur.”
Prieteni din copilărie și studenți internaționali, Marwan Hamouche și Arthur Perroud se antrenează împreună la sala lor Fitness First din Londra, între cursurile de business. Cei doi tineri de 19 ani, ambii din Dubai, își propun cel puțin trei sesiuni comune pe săptămână, deoarece, după cum spune Arthur: „Ne ajută să ne motivăm. Dacă mergi singur, e mai greu, mai ales când e frig.”
Deși sala nu este principalul lor loc de întâlnire, este unul important, recunosc ei. Cerând ajutor și sfaturi altora, au ajuns chiar să lege noi prietenii, adaugă Marwan.
Pentru Syd, creatoare de conținut digital și pasionată de fitness, motivul este simplu. „Îmi justific [costul abonamentului la sală] pentru că nu ies în oraș să beau. Așa aleg să-mi petrec timpul liber și asta îmi place să fac.”

