Atacuri cu drone și rachete la Bagdad: Ambasada SUA și un hotel de lux, vizate în cel mai intens val de lovituri

17 March 2026, 08:30 (actualizat 17 March 2026, 12:46)

Un nou val de drone și rachete a vizat, în noaptea trecută, capitala Irakului, inclusiv zona Ambasadei Statelor Unite din Bagdad. O explozie puternică a zguduit mai multe zone locuite și intens circulate, iar un hotel de lux a fost, de asemenea, lovit.

Iranul ar fi lansat cel puțin cinci drone asupra reprezentanței diplomatice americane, potrivit forțelor de securitate irakiene.

În același timp, un hotel de lux din Bagdad a fost lovit. Autoritățile irakiene au descris atacul drept „cel mai intens” de la începutul ripostei Iranului.

Pe fondul escaladării, Emiratele Arabe Unite și-au închis temporar spațiul aerian, de teama unor noi lovituri care au vizat inclusiv instalații de prelucrare a țițeiului.

Un incendiu puternic a izbucnit și în zona unui port strategic care asigură ieșirea la Golful Oman, după ce un petrolier ancorat a fost lovit de un proiectil.

În paralel, Israelul continuă atacurile asupra Teheranului și asupra pozițiilor Hezbollah din Liban. Ministrul israelian al Apărării a anunțat că șeful principal al securității iraniene ar fi fost ucis într-un atac al armatei israeliene.

Israelul anunţă că i-a ucis pe Ali Larijani şi pe generalul Soleimani, comandantul miliţiei Basij

Ministrul apărării israelian, Israel Katz, a anunţat marţi ‘eliminarea’ lui Ali Larijani, secretarul general al Consiliului suprem de securitate naţională, şi a generalului Gholamreza Soleimani, comandantul miliţiei Basij, în urma atacurilor aeriene lansate în cursul nopţii în Iran de către armata israeliană, relatează AFP şi Reuters.

Oficiali ai Casei Albe au declarat că Teheranul ar fi contactat direct emisarii americani pentru Orientul Mijlociu pentru a solicita un armistițiu. Informația este însă negată de autoritățile iraniene, care spun că încetarea conflictului trebuie să fie însoțită de garanții că atacurile nu se vor repeta.

Donald Trump: Fără atac, am fi avut un război nuclear, al Treilea Război Mondial

Oficiali ai Casei Albe au declarat că Teheranul ar fi contactat direct emisarii americani pentru Orientul Mijlociu pentru a solicita un armistițiu. Informația este însă negată de autoritățile iraniene, care spun că încetarea conflictului trebuie să fie însoțită de garanții că atacurile nu se vor repeta.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite