Donald Trump: Fără atac, am fi avut un război nuclear, al Treilea Război Mondial
Oficiali ai Casei Albe au declarat că Teheranul ar fi contactat direct emisarii americani pentru Orientul Mijlociu pentru a solicita un armistițiu. Informația este însă negată de autoritățile iraniene, care spun că încetarea conflictului trebuie să fie însoțită de garanții că atacurile nu se vor repeta.
Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a declarat: „Permiteți-mi să reiterez că Iranul nu a semnalat și nici nu a solicitat un armistițiu. Acest conflict trebuie să se încheie cu condiția să nu se mai repete niciodată. Când spunem că nu vrem un armistițiu, nu este pentru că dorim să continuăm războiul. Este pentru că, de data aceasta, războiul trebuie să se încheie într-un mod în care inamicii să nu se gândească niciodată să repete atacurile.”
În același timp, Iranul a transmis un avertisment ferm Statelor Unite în privința unei eventuale trimiteri de trupe terestre.
Saeed Khatibzadeh, adjunct al ministrului de Externe, a declarat: „Sper ca înțelepciunea să prevaleze. Iar diplomația să prevaleze și de cealaltă parte. Ei înțeleg că aceia care i-au târât în acest război îi pot târî și pe terenuri mișcătoare pentru ei. Chiar și simpla sugestie că o țară străină ar putea trimite trupe pe teritoriul altei țări, ar putea invada sau ocupa teritoriul altei țări este ceva extrem de greșit, foarte imprudent, ilegal și contrar întregului drept internațional.”
De cealaltă parte, președintele Statelor Unite, Donald Trump, a susținut că atacul lansat anul trecut asupra Iranului a prevenit un conflict nuclear major. „Dacă nu am fi făcut asta, ar fi avut un război nuclear care ar fi evoluat într-un al Treilea Război Mondial și, mai important, un război după care nu ar fi rămas nimic”, a declarat liderul american.
În același timp, Agenția Internațională pentru Energie Atomică a precizat că nu are dovezi credibile privind existența unui program coordonat de arme nucleare în Iran.

