NASA a lansat cu succes Artemis 2. Moment crucial pentru misiune: manevra care va trimite Orion spre Lună
Puternica rachetă Space Launch System (SLS) a NASA a decolat miercuri seară din Florida, având la bord patru astronauţi care vor survola Luna peste câteva zile, o premieră de la încheierea programului Apollo, în urmă cu mai bine de jumătate de secol.
La puţin timp după lansarea misiunii circumselenare Artemis 2, comunicaţiile dintre cei patru membri ai echipajului de la bordul capsulei Orion şi centrul de control al NASA au fost întrerupte temporar, transmite joi DPA.
Probleme temporare cu comunicațiile
Echipajul putea auzi vocile echipei de control a misiunii, dar aceştia nu-i puteau auzi pe astronauţi, conform declaraţiilor făcute de administratorul NASA, Jared Isaacman, într-o conferinţă de presă.
“Comunicaţiile cu echipajul au fost restaurate. Lucrăm pentru rezolvarea acestei chestiuni şi vă vom ţine la curent”, a spus Isaacman.
Space Launch System (SLS) a atins viteza supersonică
Space Launch System (SLS) a atins viteza supersonică, zburând cu peste 8.500 km/h. Apoi, cele două propulsoare solide, care asigură 80% din forţa de propulsie, şi-au îndeplinit misiunea, accelerând sistemul la o viteză de peste 16.000 km/h, şi s-au desprins de rachetă, urmând să amerizeze în Oceanul Atlantic.
La nici 15 minute de la decolare racheta a ajuns pe orbita Pământului. Toate etapele iniţiale au părut să fi decurs conform planului.
🚨 Launch of the Artemis II rocket seen from a passing commercial plane
— Latest in space (@latestinspace) April 1, 2026
(via @radddd44)pic.twitter.com/1NSJH3Bx7J
Aripile panourilor solare au fost deschise. Fiecare dintre aceste patru aripi are 15.000 de celule solare.
Acestea vor capta energia solară pentru a alimenta nava spaţială pe durata rămasă a zborului său pe orbita Pământului şi pe parcursul călătoriei către Lună.
La câteva ore după lansare, capsula s-a separat de treapta principală a rachetei.
Astronauții au părăsit Pământul, dar nu sunt încă în drum spre Lună. Urmează manevra decisivă
Echipajul va continua să înconjoare planeta noastră până în această seară (2 aprilie), când Orion va efectua o manevră crucială care o va trimite spre cel mai apropiat vecin al Pământului. Această manevră, cunoscută sub numele de injecţie translunară (TLI), este principala activitate a celei de-a doua zile a lui Artemis 2 în spaţiu.
Este programată să aibă loc la 25 de ore şi 37 de minute după lansare – deci, vineri dimineaţă, ora 00:12 GMT.
“Această manevră ne duce spre Lună. Această manevră este cu adevărat importantă”, a declarat Norm Knight, şeful Direcţiei Operaţiuni de Zbor a NASA, în timpul unei conferinţe de presă post-lansare, miercuri.
Majoritatea operaţiunilor care au avut loc în cadrul misiunii până acum au contribuit la progresul către arderea TLI. De exemplu, Orion a efectuat alte câteva manevre la scurt timp după lansare, care au ajutat la plasarea pe orbita corespunzătoare pentru manevra către Lună.
În plus, Centrul de Control al Misiunii şi astronauţii Artemis 2 – Reid Wiseman, Victor Glover şi Christina Koch de la NASA şi Jeremy Hansen de la Agenţia Spaţială Canadiană – au pus Orion şi diversele sale sisteme la încercare, asigurându-se că vehiculul spaţial este pregătit pentru o călătorie în spaţiul cosmic.
“Încercăm să ne asigurăm că sistemele de susţinere a vieţii funcţionează, că vehiculul este sănătos” şi că există redundanţă în comunicaţii şi în alte echipamente cheie, a spus Knight. “Ne asigurăm că acestea sunt funcţionale, deoarece odată ce ne angajăm la TLI, acestea trebuie să funcţioneze impecabil”.
Această muncă va continua în mare parte din ziua de azi. Apoi, în această după-amiază, echipa de management al misiunii se va întâlni pentru a discuta rezultatele “în pregătirea luării deciziei cu privire la continuarea sau nu a arderii TLI”, a declarat Lori Glaze, administrator asociat interimar al Direcţiei Misiunii de Dezvoltare a Sistemelor de Explorare a NASA.
Dacă Orion este considerat nepregătit pentru arderea TLI, Artemis 2 nu va depăşi orbita Pământului.
“Arderea prin injecţie translunară este ultima aprindere majoră a motorului din misiune”, au scris oficialii NASA în dosarul de presă Artemis 2.
“Aceasta propulsează Orion pe o cale spre Lună şi o pune pe traiectoria de întoarcere liberă care va aduce în cele din urmă echipajul înapoi pe Pământ pentru amerizare“, au adăugat ei. “Deşi la doar două zile de la începutul misiunii, aceasta serveşte şi ca ardere de deorbitare a lui Orion”.
Această misiune marchează prima dată în mai bine de o jumătate de secol când oamenii pornesc spre mediul selenar.
Misiunea lunară Artemis 2. Numărătoarea inversă a fost iniţiată în mod oficial. Oamenii se întorc la Lună după 53 de ani
Misiunea Artemis 2, cu o durată de 10 zile, îi transportă pe astronauţii americani Christina Koch, Victor Glover şi Reid Wiseman, împreună cu astronautul canadian Jeremy Hansen, într-un zbor în jurul Lunii.
Lansarea misiunii Artemis 2 fusese anterior amânată de mai multe ori din cauza unor probleme tehnice.
Artemis 2: Cine sunt cei patru astronauți care vor porni într-o călătorie în jurul Lunii

