Art-terapia oncologică, noua modalitate de terapie a unor paciente tratate în Spitalul Cantacuzino. Lucrările lor vor fi expuse într-o galerie din Roma

6 September 2025, 14:35 (actualizat 7 September 2025, 10:02)

Pacientele bolnave de cancer la sân, tratate în Spitalul Cantacuzino, s-au transformat în artiști plastici. Lucrările lor au fost expuse luna trecută în București, iar din 7 noiembrie se vor afla într-o galerie de artă din Roma. Art-terapia oncologică este o modalitate prin care pacientele se eliberează de teama față de boală. Iar prin acest program cultural li se deschide o nouă perspectivă asupra vieții. Medicii arată că un psihic pozitiv are efecte benefice asupra tratamentelor.

Azi, lecția de optimism are o temă clară. Cercul.

Terapia prin artă le-a deschis pacientelor diagnosticate cu cancer la sân o altă perspectivă.

Ioana Maria Busoicescu, membră a clubului de artă: Ioana Maria este cea dintotdeauna. Doar că este mai profundă.

Mariana Dumitrescu, membră a clubului de artă: Arta m-a ajutat să uit un pic de traumele bolii și să îmi dau seama că există viață și după boală.

Teodora Mănuță, membră a clubului de artă: Sunt alt om. Chiar alt om. Această boală mi-a arătat o altă latură a vieții mele, nu știu cum să vă zic. Am trecut printr-o perioadă foarte grea, foarte grea. Eram speriată, dar am avut niște îngeri în jurul meu.

Lidia Melinte, membră a clubului de artă: Asta încerc să descopăr de 55 de ani și sunt pe cale să întrezăresc. O ființă care vrea să dăruiască celorlalți tot binele pe care l-am găsit pentru mine.

Spitalul Cantacuzino din București a deschis o ușă spre un domeniu încă nereglementat în România, unde numai voluntariatul poate să producă rezultate.

Ioana Gabriela Pavel, medic psihiatru, Spitalul Cantacuzino: Sunt deja doi ani de când facem asta săptămânal sau la două săptămâni, în ultima vreme. Și scopul e să avem încă un grup care să fie pentru pacienții cu diagnostic de cancer cu patologie digestivă, și cel care e iarăși o să aibă un impact important e grupul de suport pentru familiile pacienților cu cancer, unde nevoia e la fel de mare.

Iuliana Pantelimon, medic oncolog, Spitalul Cantacuzino: Există o demonstrație că a crescut aderența și încrederea lor în tratamente, mai ales în grupurile acestea de suport, unde sunt paciente, unele sunt la începutul tratamentului. Și având exemplul celor care au trecut prin anumite etape terapeutice și de diagnostic, și care sunt bine cumva, asta le încurajează să meargă înainte și să înțeleagă că nu-i finalul drumului și practic e o etapă din viața lor.

Anul acesta ștacheta a fost ridicată, printr-un experiment cultural unic în România.

Maria Galie, artist plastic, expert art-terapie oncologică: Aproape toți oamenii trec de la un refuz: „Nu, nu, eu nu intru în durerea asta, că nu sunt artist, nu știu să desenez”, la bucuria explorării. Temele date sunt gândite tot în cheie simbolică, în așa fel încât pacientul să fie îndreptat înspre rezolvarea emoțională a diverselor probleme, care multe sunt legate de suferința corpului.

Clubul învingătoarelor se pregătește deja pentru prima expoziție internațională, care se va deschide pe 7 noiembrie într-o galerie de artă din Roma.

Art-terapia, împărțită pe diverse domenii medicale, este o practică deja curentă, de peste 40 de ani, în spitalele din întreaga lume.

Proiectul cultural de la Spitalul Cantacuzino e pus în practică de Asociația Sinapsart, cu cofinanțarea Administrației Fondului Cultural Național.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite