Armata SUA anunță că a doborât patru drone iraniene lansate spre Strâmtoarea Ormuz. Teheranul a lansat rachete balistice asupra a două baze aeriene americane din Kuweit și Bahrain
Statele Unite și Iranul continuă să schimbe focuri, dar şi replici. Armata americană a lovit poziții radar ale Teheranului din apropierea strâmtorii Ormuz, după ce a doborât drone iraniene lansate spre această zonă. Asta deşi Donald Trump susține că negocierile merg destul de bine, iar un acord ar putea fi aproape. De partea cealaltă, Iranul spune că dialogul continuă fără progrese reale și avertizează că pacea depinde inclusiv de situația din Liban.
Armata americană a lovit două instalații radar iraniene de pe coasta Golfului Persic, după ce a interceptat drone lansate de Teheran în apropierea Strâmtorii Ormuz. Washingtonul afirmă că operațiunea a avut caracter defensiv și a vizat protejarea traficului maritim din regiune.
Donald Trump: A trebuit să eliminăm o armă nucleară, una cu potențial nuclear, pentru că acea țară (n.r Iran) urma să devină una foarte puternică, cu o prezență nucleară masivă, iar noi nu aveam de gând să permitem asta.
Totuşi, preşedintele american susține că negocierile de pace merg destul de bine iar un acord ar putea fi aproape.
Donald Trump: Într-un fel sau altul, s-a terminat. Fie s-a terminat cu o bucată de hârtie, fie s-a terminat într-un mod mai dificil, deși s-ar putea spune că într-un mod mult mai ușor.
Între timp, SUA continuă să crească presiunea asupra regimului iranian. Forțele americane au anunțat interceptarea și controlul petrolierului Davina, în Oceanul Indian, într-o operațiune care vizează rețelele maritime acuzate că sprijină economia iraniană și ocolesc sancțiunile internaționale.
Donald Trump: Majoritatea zonelor de producție a rachetelor au fost distruse. Dar încă mai dispun de capacități. Au câteva rachete, au câteva drone. Aș spune că, procentual, probabil 21- 22 % din rachetele lor. Sunt multe rachete, dar nu mai este la fel ca atunci când am atacat prima dată.
De partea cealaltă, Teheranul susține că dialogul cu Washingtonul continuă, însă fără rezultate concrete. Teheranul insistă că orice acord de durată trebuie să includă și încetarea confruntărilor din Liban.
Abbas Araghci, ministrul iranian de Externe: Am transmis părții americane că, în cazul unui atac asupra Beirutului, nu vom tolera acest lucru sub nicio formă. Din punctul nostru de vedere, armistițiul dintre Iran, SUA și Israel ar fi complet încălcat, iar forțele noastre armate ar riposta.
În ultimele ore, un consilier apropiat liderului suprem iranian a declarat intr-un interviu pentru CNN că Teheranul așteaptă deblocarea a 24 de miliarde de dolari din activele înghețate, pentru un eventual nou acord – o cerere care complică și mai mult negocierile dintre cele doua tabere.

