Armata americană anunţă sosirea unei nave de asalt amfibie în Orientul Mijlociu
Nava americană de asalt amfibie Tripoli a sosit în Orientul Mijlociu, a anunţat sâmbătă Comandamentul militar american pentru această regiune (CENTCOM), potrivit AFP.
Nava Tripoli, care de obicei este staţionată în Japonia, a ajuns vineri în Orientul Mijlociu, a indicat CENTCOM într-un comunicat ce precizează că acest portelicopter se află în fruntea unui grup naval ce cuprinde circa 3.500 de soldaţi şi puşcaşi marini.
Grupul naval include aeronave de transport şi luptă, echipamente de asalt amfibie, arată comunicatul citat, ce este însoţit de patru imagini. În una dintre acestea poate fi văzută puntea vasului Tripoli cu mai multe elicoptere Seahawk, precum şi câteva aeronave Osprey, folosite în special pentru transportul trupelor.
Vineri, secretarul de stat american Marco Rubio spusese că SUA şi-ar putea atinge obiectivele privind Iranul fără a recurge la desfăşurarea de forţe terestre.

