Arina Sabalenka a câştigat al doilea său titlu consecutiv la US Open, ultimul turneu de tenis de Grand Slam al anului

Arina Sabalenka
7 September 2025, 07:09 (actualizat 7 September 2025, 07:13)

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, numărul unu mondial, a cucerit al doilea său titlu consecutiv la US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o în finală pe americanca Amanda Anisimova, cu 6-3, 7-6 (7/3), sâmbătă, la New York.

Sabalenka s-a impus într-o oră şi 34 de minute, după ce anul trecut a învins în finală o altă americancă, Jessica Pegula, pe care a eliminat-o anul acesta în semifinale.

Sabalenka şi-a trecut în palmares al patrulea său trofeu de Mare Şlem după cele din 2023 şi 2024 de la Australian Open.

Belarusa a devenit prima jucătoare după 11 ani care câştigă două trofee consecutive la New York. Ultima jucătoare care reuşise o astfel de performanţă era americanca Serena Williams, laureată la trei ediţii consecutive, 2012, 2013, 2014.

Arina Sabalenka este condusă acum cu 6-4 în meciuri directe de Amanda Anisimova (numărul 9 mondial), care a jucat a doua sa finală consecutivă de Mare Şlem după ce în iulie a fost surclasată cu 6-0, 6-0 în ultimul act la Wimbledon, de poloneza Iga Swiatek, pe care a învins-o în sferturi la Flushing Meadows. Anisimova o învinsese ultima oară pe Sabalenka în semifinale la Wimbledon.

Sabalenka a mai disputat două finale de Mare Şlem în acest an, pierzând la Melbourne în faţa americancei Madison Keys, iar la Roland Garros în faţa americancei Coco Gauff.

Arina Sabalenka, care a obţinut victoria sa cu numărul 100 în turneele de Mare Şlem, va primi un cec de 5 milioane de dolari pentru succesul său, iar Anisimova se va alege cu 2,5 milioane şi va urca pe locul patru în lume.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite