Arena Națională, o gaură neagră pentru bugetul Primăriei Capitalei

12 January 2025, 19:01

Arena Națională continuă să fie o gaură neagră pentru bugetul Primăriei Capitalei. Anul trecut, spre exemplu, veniturile au fost de 1,2 milioane de euro, în condițiile în care numai până în septembrie, cheltuielile au fost de 1,3 milioane de euro. În anii trecuți, pierderile au fost de peste 2 milioane de euro.

Potrivit Primarului General al Capitalei, Nicușor Dan, Arena Națională a înregistrat anul trecut 1,2 milioane de euro în urma celor 43 de evenimente, 28 de meciuri și trei concerte.

“Vom continua și anul acesta să punem în valoare Arena Națională pentru că evenimentele mari cresc vizibilitatea Bucureștiului și atrag un număr mare de turiști români și străini” – a transmis Nicușor Dan pe pagina sa de socializare.

Ceea ce omite edilul să spună este faptul că numai cheltuielile înregistrate până în luna septembrie a anului trecut au fost de peste 1,3 milioane de euro. Cu mult peste veniturile încasate pe parcursul întregului an. În anii din urmă, însă, cheltuielile au fost cu câteva milioane de euro mai mari decât încasările.

Pentru a-l face profitabil, administrația ar trebuie să ia exemplul altor capitale europene și nu numai.

De la inaugurare, anul 2011, și până în prezent, Arena Națională a avut cheltuieli de peste 31 milioane de euro și venituri de doar 11 milioane de euro

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite