Ar mai vrea să fie ministru într-un viitor cabinet Dragoș Pîslaru? Răspunsul a fost dat în Ediția Specială de la TVR Info
Întrebarea de final a Ediției Speciale de la TVR Info, de joi seară, moderată de Marinela Mititelu, s-a referit la o posibilă continuitate a mandatului ministrului Dragoș Pîslaru într-un viitor cabinet.
Dragoș Pîslaru, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, ministru interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale: A fi ministru este un lucru onorant și a reprezenta țara este cel mai frumos lucru. Eu personal nu am o ambiție să mai fiu ministru sau să fiu.
Întrebat dacă ar vrea să ocupe funcția de ministru într-un posibil cabinet Tomac, Dragoș Pîslaru a detaliat: Eu sunt loial prim-ministrului Ilie Bolojan, voi sta lângă dumnealui. Dumnealui mi-a acordat încrederea pentru a veni în guvern, în condițiile în care domnia sa îmi spune să mă duc într-un guvern sau să nu mă duc într-un guvern. Nu este vorba că fac tot ce îmi spune, este vorba că e o chestiune de minim bun simț să-i stau alături, după ce mi-a stat alături în toate reformele astea grele, pe fonduri europene, cu atragerea celor 3 miliarde, cu PNRR-ul. Deci, este un lucru absolut, ca să vă răspund foarte clar, numai într-o discuție cu prim-ministrul Ilie Bologan voi lua o astfel de decizie.

