Anchetă în Franța privind gestionarea crizei sanitare de la începutul pandemiei
Nu mai puțin de 90 de plângeri penale au fost formulate de diferite organizații, sindicate sau persoane fizice la adresa unor foști și actuali miniștri, inclusiv a fostului premier Édouard Philippe.
Principalele acuzații sunt legate de faptul că personalul medical nu a beneficiat, în special la începutul crizei Covid -19, de echipamente de protecție și materiale medicale.
Actualul prim-ministru spune că are încredere totală în ministrul Sănătății, Olivier Véran, și că acesta beneficiază de prezumția de nevinovăție.

