ANALIZĂ | Un Iran izolat, însă o Rusie încurajată. Efectele loviturilor americane asupra celor 3 centre nucleare ale Teheranului

22 June 2025, 19:23 (actualizat 22 June 2025, 19:57)

Lovitura Statelor Unite asupra Iranului ar putea duce la o detensionare a conflictului din Orientul Mijlociu, sunt de părere analiştii consultaţi de Ştirile TVR. Iranul este izolat şi nu se poate baza pe sprijin din partea altor state, iar Israelul nu mai poate folosi cartea nucleară împotriva Teheranului, după ce Donald Trump a anunţat că instalaţiile de îmbogăţire a uraniului au fost “complet şi total distruse”. În schimb, Rusia ar putea fi încurajată să continue conflictul din Ucraina, mai cred experţii.

Tensiunile dintre Israel şi Iran au atins cota maximă după bombardamentul american, iar acum a venit momentul pentru negocieri, crede Flavius Caba Maria, expert în situaţia din Orientul Mijlociu.

Flavius Caba Maria, analist de politică externă: “Este dificil ca premierul Netanyahu să-l contrazică în prezent pe președintele Trump că nu și-a îndeplinit operațiunea și nu și-a îndeplinit obiectivul și să continue pe aspectul nuclear. (…) Eu consider că s-a atins deja punctul maxim existent între forțele angrenate în conflictul de acolo, e momentul încât să trecem la o descaladare, la o negociere.”

Cel mai probabil, Iranul va riposta, însă nu are niciun aliat puternic în zonă capabil să ţină piept forţelor Statelor Unite, crede şi fostul ministru de Externe, Adrian Cioroianu.

Adrian Cioroianu, fost ministru al Afacerilor Externe: “Dacă vor să dăinuie la putere, s-ar putea ca iranienii să încerce, în paralel, și o contactare a americanilor, pentru că disproporția de forțe e uriașă și nu pot rezista pe termen lung fără implicarea altor puteri mondiale, să zicem. (…) Vor fi proteste, fără îndoială, vor fi eventuale chemări pentru reuniunea Consiliului de Securitate ONU, deja iranienii au cerut așa ceva, dar nu are aliați Iranul în momentul de față. Dincolo de acele grupări înarmate din zonă, nu sunt aliați care să-i sară în ajutor și care să meargă până la a-i lovi pe americani.”

Pe de altă parte, atacul american asupra Iranului va încuraja Rusia să continue războiul din Ucraina, susţine Sandu Valentin Mateiu, fost ofiţer în Armata Română.

Sandu Valentin Mateiu, analist militar: “Războiul va continua în această idee, numai că și SUA au lovit și vom vedea Rusia, China încurajate. Așa cum deja Kremlinul va spune – așa cum voi ați atacat Iranul, și noi avem dreptul în Ucraina, mai ales că Ucraina nu există pentru noi.”

Rămâne întrebarea: ce se va întâmpla cu Iranul în urma acestui conflict?

Va urma un traseu spre faliment sau va deveni și mai agresiv?

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite