Amical Slovacia – România: tricolorii vor victoria, jucătorii sunt încă afectați de ce a pățit Mircea Lucescu
Naționala de fotbal a României nu are un moral prea bun după înfrângerea din barajul cu Turcia și incidentul de duminică de la Mogoșoaia, când selecționerului i s-a făcut rău și a ajuns la spital.
Tricolorii au efectuat luni seara antrenamentul oficial pe stadionul „Tehelne pole” din Bratislava, unde vor întâlni marți de la ora 21:45 reprezentativa Slovaciei, în ceea ce a fost deja supranumit „cel mai deprimant meci din istoria echipei naționale”.
Partida vine la cinci zile după eșecul cu 0-1 de la Istanbul în fața Turciei, rezultat care a marcat ratarea calificării la Cupa Mondială din vară.
Prezent la conferința de presă, mijlocașul Nicolae Stanciu a dezvăluit că toată lumea a fost șocată în momentul în care lui Mircea Lucescu i s-a făcut rău, în timpul antrenamentului de duminică. „A fost un șoc pentru noi. Acum suntem mai bine și ne bucurăm foarte mult că dânsul e bine. În primul rând, aș vrea să încep prin a-i transmite în continuare sănătate domnului Lucescu. Să spun că toată lumea e mai liniștită și bucuroasă să știm că este bine și are o stare stabilă. Chiar ne-a transmis niște mesaje prin intermediul staff-ului”, a spus el.
Stanciu, care a avut o bară în repriza a doua a meciului cu turcii, a adăugat că tricolorii vor să câștige în Slovacia pentru a-i dedica victoria lui Lucescu: „Cu siguranță meciul de mâine va fi pentru Mircea Lucescu, vrem să îi facem o bucurie, cu toții știm cât înseamnă fotbalul pentru el. Știm că și-ar fi dorit să fie aici. Pentru el ne dorim să facem un meci bun, iar la final să putem să îi dedicăm victoria. A fost o onoare și o plăcere să am un antrenor ca dânsul, care este unul dintre cel mai mare al lumii. Mă consider norocos că am avut șansa asta. Dacă meciul cu Turcia a fost ultimul împreună, îi doresc multă sănătate și să poată în continuare să facă ce își dorește cel mai mult”.
Stanciu a mărturisit că este, poate, mai dezamăgit decât oricare alt fotbalist din lot pentru ratarea calificării la Cupa Mondială. „Am simțit multă dezamăgire după meciul cu Turcia, simt și acum. La următorul Mondial o să am 37-38 de ani, consider că pentru mine a fost ultima șansă”. El s-a declarat însă dispus să continue să joace pentru România, dacă se va apela în continuare la serviciile sale.
Strict pentru jocul cu Slovacia, Stanciu a punctat și alte motive pentru care contează victoria: „Jucătorii știu mesajul meu, am avut discuții și în trecut. Nu se poate vorbi de un meci amical atât timp cât porți emblema României și intri pe teren să dai tot ce poți. Meciul are importanță, e pentru coeficientul FIFA, pentru noi, să ne respectăm meseria, tricoul și pe voi toți cei pe care vă reprezentăm”.
Gane: „Mircea Lucescu ne-a sunat și ne-a spus că totul este sub control”
Antrenorul secund al echipei naționale, Ionel Gane, care va conduce echipa la jocul de marți, a declarat că România va trata cu maximum de seriozitate meciul de la Bratislava, chiar dacă este vorba despre o partidă amicală.
„Discutăm despre un meci internațional, reprezentăm România. Eu și staff-ul meu trebuie să mobilizăm echipa. Vom trata meciul serios, chiar dacă este amical. Ne gândim să-i aducem o bucurie lui nea Mircea”, a arătat fostul atacant.
Ca și Stanciu, antrenorul a admis că jucătorii au fost foarte marcați de momentul în care lui Lucescu i s-a făcut rău pe teren la Mogoșoaia și a fost resuscitat până la sosirea ambulanței: „Nu este ușor pentru noi pentru că am avut zile destul de grele după meciul cu Turcia. După evenimentul neplăcut cu Nea Mircea, nu a fost ușor. Astăzi suntem mai bine pentru că și Mircea Lucescu e mai bine. Ne-a sunat și ne-a spus că totul este sub control”.
La fel ca și Micea Lucescu, staff-ul naționalei prezent în Slovacia se află, cel mai probabil, la ultimul meci în această postură. „Nu știu acum dacă voi continua la națională fără Mircea Lucescu. Mă gândesc strict la ce trebuie să facem la joc. Nu e o întrebare care mă privește direct. Am lucrat cu Cosmin Contra, Edi Iordănescu, acum cu Lucescu. E o mândrie că fac parte din staff-ul României”, a conchis Gane.
Echipa probabilă:
Radu – Rațiu, Drăgușin, Ghiță/Coubiș, Bancu – Tănase, Dragomir, Stanciu – Man, Bîrligea/Miculescu, Baiaram.

