Ambasadorul Israelului, Lior Ben Dor, exclusiv la TVR Info, despre Iran: Nu putem permite să dețină armament nuclear militar care va fi folosit împotriva noastră
În a treia zi de război în Orientul Mijlociu conflictul se extinde. Americanii și israelienii lovesc puncte cheie din Iran. Regimul de la Teheran răspunde cu atacuri asupra Israelului și asupra unor state musulmane din Golf. Operațiunea militară este “foarte importantă și critică pentru existența noastră”, a afirmat E.S. Lior Ben Dor, ambasadorul Israelului în România, invitat luni seară la emisiunea Prim Plan de pe TVR Info.
E.S. Lior Ben Dor, ambasadorul Israelului în România: Încă o dată suntem în război. Încă o dată suntem în o operațiune militară, dar este foarte importantă și critică pentru existența noastră. Este vorba de un atac preventiv. Am tras o concluzie că trebuie să acționăm acum. A fost momentul cel mai potrivit pentru noi să acționăm împotriva regimului iranian. Vrem să garantăm existența noastră. Vrem să garantăm supraviețuirea noastră. A devenit foarte clar, foarte evident, că regimul iranian e foarte periculos. Nu doar pentru poporul israelian, și pentru propriul popor. Au ucis 32.000 de persoane doar pentru că au vrut libertate și democrație.
„Vrem să garantăm existența noastră”
Excelența Sa a amintit că, în ciuda operațiunii militare din Iran de anul trecut, când au fost anihilate instalații nucleare, regimul de la Teheran a continuat să amenințe Israelul și SUA: Acum 8 luni am făcut o altă operațiune militară în Iran. Am neutralizat niște instalații nucleare, niște instalații de rachete balistice și așa mai departe. Dar este evident că regimul iranian a insistat să continue cu același program militar nuclear. Au continuat să dezvolte în fiecare zi multe rachete balistice. Au continuat cu strigarea că vor anihila Israel, America. Ce așa înseamnă în românește moartea Israelului, moartea Americii. 47 de ani după ce au luat ei controlul în ’79 și scopul principal pentru ei e anihilarea Israelului. Atunci nu vrem să participăm, nu vrem să colaborăm cu acest scenariu. Este un consens în Israel că trebuie să facem treaba asta. Dacă avem nevoie să coborăm în adăposturi în fiecare 10 minute, facem asta. Dacă știm că o să avem mai multe victime, știm. Și până acum au fost uciși în Israel 10 cetățeni. Dar nu vrem să trăim sub amenințarea permanentă ca aceasta. Pe termen lung, nu. Vrem să garantăm existența noastră.
„Nu îi vom permite să sprijine organizații teroriste”
Întrebat de moderatorul Ștefan Onică despre obiectivele strategice ale acestei operațiuni militare a armatei israeliene și în ce măsură au fost atinse, ambasadorul Lior Ben Dor a explicat: Se pare că, de data asta, nu vrem doar minimizarea sau reducerea amenințării existențiale din Iran asupra noastră. Vrem eliminarea acestei amenințări asupra noastră pe termen lung. Atunci nu ne vom opri. Acum 8 luni în această operațiune militare ne-am oprit. Data asta nu ne vom opri. Suntem hotărăți. Suntem determinați. Înțelegem mai bine decât înainte că nu putem lăsa, nu îi putem permite să dețină armament nuclear militar care va fi folosit împotriva noastră și nu îi vom permite să sprijine organizații teroriste ca Hamas, Hezbollah și Houthis. În plus, este vorba de o datorie morală. Regimul iranian a pierdut legitimitatea când a ucis 32.000 de cetățeni iranieni. Atunci e timpul, e momentul să acționăm.

