EXCLUSIV Lior Ben Dior, ambasadorul Israelului în România: Vrem să creăm o nouă realitate în Orientul Mijlociu
Ambasadorul Israelului la București, Lior Ben Dior, a dezvăluit la TVR Info, luni seara, una dintre intențiile ferme ale statului său în urma războiului cu Iranul. Israelienii doresc o formatare, practic, a realității din zonă.
”Vrem să creăm o nouă realitate în Orientul Mijlociu”, a susținut ambasadorul statului Israel, în emisiunea ”Prim Plan”.
El a și explicat cum ar arăta această realitate, din punctul de vedere a Israelului, în Orientul Мijlociu:
”Ne putem imagina că atunci când Guvernul nou în Iran nu mai va sprijine Hamas și Hezbollah și mișcarea Houthy din Iemen, și nu va mai striga moarte Israelului, și nu va mai dezvolta programe militare nucleare și nu va mai construi capacității militare balistice, atunci Orientul Mijliociu va fi o regiune mai stabilă, mai pașnică și vom putea întări alianța noastră cu mai multe țările arabe și musulmane”, ne-a declarat E.S. Lior Ben Dior.

