AMASP: Orice încercare de a reduce la tăcere vocile critice din magistratură, atac la adresa statului de drept

11 December 2025, 17:42

Trei asociaţii din domeniul justiţiei au transmis, joi, în contextul acuzaţiilor făcute de mai mulţi magistraţi în documentarul Recorder, că orice încercare de a reduce la tăcere vocile critice din magistratură, prin invocarea abuzivă a “rezervei”, reprezintă un atac direct la adresa statului de drept, adăugând că cei care îndrăznesc să vorbească nu trebuie transformaţi în ţinte.

“Asociaţia Forumul Judecătorilor din România, Asociaţia Mişcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor şi Asociaţia Iniţiativa pentru Justiţie, consecvente principiilor după care au funcţionat încă de la înfiinţare, îşi reafirmă solidaritatea cu magistraţii care înţeleg să denunţe public toate situaţiile în care independenţa lor este pusă în pericol”, se arată într-un mesaj transmis pe pagina de Facebook a Asociaţiei Mişcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor.

Sursa citată menţionează că Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OECD) a cerut României, “în mod repetat şi ferm”, să introducă reguli clare care să permită judecătorilor şi procurorilor să fie avertizori de integritate fără teama represaliilor, iar această recomandare nu poate fi ignorată.

“Solicităm autorităţilor competente să se abţină de la orice demers care ar viza cercetarea disciplinară sau presiunea instituţională asupra magistraţilor care îşi exercită dreptul la liberă exprimare. Orice încercare de a reduce la tăcere vocile critice din magistratură, prin invocarea abuzivă a “˜rezervei”, reprezintă un atac direct la adresa statului de drept, deoarece atunci când un judecător sau un procuror semnalează public derapaje care afectează actul de justiţie, fie că este vorba de ingerinţe politice, presiuni ierarhice sau deficienţe sistemice, acesta nu încalcă legea, ci o apără. Or, a-i sancţiona pe aceşti magistraţi înseamnă a descuraja exprimarea unor opinii critice în interiorul sistemului şi a consolida, în schimb, cultura tăcerii şi a complicităţii”, transmit asociaţiile.

Consiliul Superior al Magistraturii / arhiva

Procurorii din CSM, poziție diferită de judecători; solicită verificarea informațiilor din materialul Recorder

Secția de procurori a CSM anunță că va face verificări în legătură cu acuzațiile aduse de câțiva magistrați în documentarul Recorder, având o poziție diferită de judecătorii din Consiliu, care au susținut că materialul jurnalistic reprezintă o ‘amplificare a campaniei de destabilizare a puterii judecătorești’.

Potrivit sursei, orice procedură disciplinară iniţiată exclusiv pe motivul unor opinii critice exprimate public este contrară independenţei magistraţilor, care nu cer imunitate pentru ei înşişi, ci independenţă pentru justiţie.

De asemenea, acestea cer Consiliului Superior al Magistraturii să îşi îndeplinească rolul constituţional de garant al independenţei justiţiei şi să apere “fără echivoc” magistraţii împotriva oricăror forme de presiune sau represalii.

“Societatea are dreptul să cunoască adevărul despre disfuncţionalităţile din justiţie, iar magistraţii care îndrăznesc să vorbească nu trebuie transformaţi în ţinte, ci recunoscuţi ca apărători ai interesului public. Orice altă abordare înseamnă întoarcerea la practicile unui sistem închis, opac şi vulnerabil la influenţe externe. Solicităm Guvernului României şi Parlamentului României adoptarea unui cadru legal specific care să confere judecătorilor şi procurorilor calitatea şi întreaga protecţie de avertizori de integritate, deoarece magistraţii care semnalează, în interes public, încălcări ale independenţei justiţiei sau ale statului de drept trebuie să beneficieze de protecţie împotriva oricărei forme de represalii, fie ele disciplinare, administrative, profesionale sau de altă natură”, spun asociaţiile. 

Șefa CAB a respins acuzațiile din documentarul Recorder. Judecătoare: Tot ceea ce a spus Laurențiu Beșu este adevărat

Momente fără precedent la conferința de presă convocată de conducerea Curții de Apel București, după difuzarea documentarului Recorder „Justiție capturată”. Judecătoarea Raluca Moroșanu a venit în fața conducerii instanței și a camerelor de luat vederi și l-a susținut public pe colegul ei, Laurențiu Beșu, care a apărut în documentar.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite