”Am fost un pion într-un joc de șah”. Povestea adolescentului de 19 ani care a fost eliberat de Rusia în cadrul schimbului de prizonieri

Kevin Lik, adolescent eliberat de Rusia în schimbul de prizonieri / Profimedia Images
20 August 2024, 14:04 (actualizat 20 August 2024, 14:14)

Având în mână o periuță și o pastă de dinți, Kevin Lik a așteptat timp de șase ore în biroul principal al coloniei penale 14, de lângă Arkhangelsk, în nord-vestul îndepărtat al Rusiei. Era târziu în seara zilei de duminică, 28 iulie, și tânărul de 19 ani spune că nu avea nicio idee despre ceea ce urma să se întâmple, potrivit BBC.

”Poate că mă duceți să fiu împușcat”, i-a spus el guvernatorului coloniei. ”Nu te îngrijora, totul va fi bine”, a venit răspunsul. Kevin spune că același lucru i l-a spus un ofițer din cadrul agenției de securitate de stat FSB din Rusia în urmă cu un an și jumătate, înainte să-l închidă.

Împreună cu jurnalistul american Evan Gershkovich, el este una dintre cele 16 persoane eliberate de Rusia la 1 august în cadrul unui schimb de prizonieri cu SUA și alte țări occidentale.

Moment emoţionant. Cetățeni americani eliberați de Rusia au fost întâmpinați de președintele Joe Biden și de familii

Lacrimi de bucurie au curs în Biroul Oval în momentul în care familiile unor deţinuţi ca jurnalistul american de la Wall Street Journal, Evan Gershkovich, eliberaţi de Rusia în cel mai mare schimb de după Războiul Rece, au vorbit pentru prima dată la telefon cu cei dragi, potrivit unei înregistrări video date publicităţii joi de Casa Albă, relatează Reuters.

Adolescentul – cu dublă cetățenie rusă și germană – a fost arestat anul trecut în timp ce era încă la școală și a devenit cea mai tânără persoană din istoria modernă a Rusiei care a fost condamnată pentru trădare.

Întrebat dacă se consideră mai degrabă rus sau german. ”Este o întrebare foarte complicată”, răspunde el.

Kevin s-a născut în 2005 în Montabaur, un orășel din vestul Germaniei. Mama sa rusoaică, Victoria, se căsătorise cu un cetățean german și, deși mariajul nu a durat, ea și fiul ei au rămas. Au vizitat Rusia la fiecare doi ani, până când Victoria a decis că vrea să se întoarcă definitiv – îi era dor de rudele ei și de orașul natal Maykop din Caucazul de Nord. Kevin avea 12 ani când s-au mutat acolo în 2017.

Au locuit la periferia orașului, într-un apartament cu vedere la munți și la o bază militară. Kevin spune că îi plăceau plimbările în natură și să colecteze plante pentru ierbarul său, dar și să învețe la școală.

Alegerile prezidențiale din Rusia din 2018 au fost cele care i-au stârnit interesul pentru politică, spune el. Mama sa – un lucrător în domeniul sănătății din sectorul public – venea acasă și spunea că ea și colegii ei au fost duși cu autobuzul la secțiile de votare unde li s-a spus: ”Votați pentru Putin sau vă vom tăia bonusul”.

Avea doar 12 ani la acea vreme, dar spune că a înțeles că ”nu exista aproape nicio democrație în Rusia”.

Kevin a fost înfuriat de faptul că aproape fiecare clasă din școala sa avea un portret al lui Putin. ”Ne spuneau constant că școala nu este un loc pentru politică. Nu este corect să atârni portrete și să promovezi un astfel de cult al personalității”, spune el.

Aproximativ un an mai târziu, a provocat un scandal când a schimbat portretul școlar al lui Putin cu cel al liderului opoziției Aleksei Navalnîi.

”Un profesor a spus că, pe vremea lui Stalin, aș fi fost împușcat”, își amintește Kevin – în timp ce un profesor înțelegător, spune el, l-a sfătuit să fie atent. Mama sa a fost chemată la școală: ”Au certat-o, au țipat la ea”, spune el.

BBC a cerut școlii să comenteze, dar nu a primit niciun răspuns.

Pe măsură ce Kevin se apropia de ultimul său an de școală, mama sa a decis că ar trebui să se mute înapoi în Germania. În acel moment, Rusia invadase Ucraina și, pentru a părăsi țara definitiv, numele lui Kevin trebuia să fie șters din registrul militar.

Victoria a fost invitată la biroul de înrolare pentru a rezolva actele fiului său. Când a ajuns acolo, la 9 februarie 2023, a întâmpinat-o poliția. Kevin spune că aceștia au acuzat-o fără temei că a înjurat în public. Ea a fost condamnată la 10 zile de detenție, ceea ce a însemnat că au fost nevoiți să amâne planurile lor de plecare.

Rămas singur, Kevin a încetat să mai meargă la școală. Într-o zi, s-a aventurat afară pentru câteva ore și spune că, atunci când s-a întors la apartament, „lucrurile fuseseră răscolite”.

Când Victoria a fost eliberată, au încercat să ajungă în Germania îndreptându-se spre sud, spre orașul Soci, care are un aeroport internațional. După ce s-au cazat la un hotel, Kevin spune că au ieșit să ia o gustare și a observat un bărbat cu mască medicală și hanorac care îi filma cu telefonul. În câteva secunde, spune el, a apărut un microbuz.

”Opt sau nouă ofițeri FSB au sărit din el. Unul m-a apucat de braț. Un altul a venit, și-a arătat legitimația și a spus: ”A fost deschis un dosar penal împotriva ta în temeiul articolului 275: trădare. Ochii mei erau mari de șoc”.

Microbuzul i-a dus la hotel, unde și-au luat bagajele. Pe drumul de întoarcere spre Maykop, au fost urcați într-o mașină fără numere de înmatriculare și duși la o pizzerie.

Au comandat pizza și ne-au oferit câteva. Nu mi-au pus cătușe sau nu m-au imobilizat. Mă gândeam la toate în capul meu, dar nu înțelegeam cum am comis trădare”, spune Kevin.

El a întrebat dacă va fi băgat în închisoare. ”Nu vă faceți griji, totul va fi bine”, a venit răspunsul.

Kevin și-a amintit de un fost agent FSB, Vadim Krasikov, care ispășea o pedeapsă cu închisoarea pe viață în Germania pentru uciderea unui om în Berlin la ordinele Kremlinului. A început să se întrebe dacă Rusia plănuia să îl folosească pe el – un cetățean german – ”ca ostatic” pentru a-l recupera pe Krasikov.

”Este un joc de șah – nu a existat justiție”

Au ajuns acasă în toiul nopții. FSB a găsit un telescop spart – un vechi cadou de aniversare de la mama sa.

Autoritățile suspectau că acesta îl folosise pentru a fotografia vehicule militare de la fereastră și pentru a-l trimite serviciilor secrete germane. I-au luat telefonul și laptopul și au găsit fotografii ale bazei.

Kevin recunoaște că a făcut fotografiile, dar spune că nu a avut nicio intenție să le transmită cuiva.

La ora 03:00, Kevin a fost dus la clădirea FSB locală pentru interogatoriu. Pentru că avea doar 17 ani, mama sa a mers cu el. Kevin era speriat. Spune că avocatul care i-a fost desemnat i-a spus imediat că ar trebui să mărturisească pentru a reduce pedeapsa.

O mărturisire fusese deja scrisă și Kevin a fost de acord să o semneze, lucru pe care l-a regretat ulterior. Spune că îi era teamă că, dacă nu semna, lucrurile s-ar fi „înrăutățit pentru că ar fi putut începe să facă presiuni asupra mamei mele”. Anchetatorul FSB le-a spus că are puterea de a le confisca apartamentul, spune Kevin.

”Mărturia a fost absolut absurdă”, spune el. ”Este un joc de șah, era clar că nu există justiție”. Pentru că era încă minor, a fost dus la un centru special din Krasnodar, la două ore de mers cu mașina, și plasat într-o celulă izolată. A stat treaz toată noaptea, dar nu a putut dormi.

Câteva luni mai târziu, când a împlinit 18 ani, a fost mutat într-o altă închisoare de la periferia orașului Krasnodar, unde se afla împreună cu alți deținuți.

Kevin spune că a rămas îngrozit după ce un grup de deținuți l-au bătut. ”Mi-au legat mâinile, m-au bătut și chiar au stins o țigară pe mine. M-au lovit atât de tare în piept încât nu mai puteam respira”.

În tot acest timp, autoritățile au continuat să îl ancheteze. Profesorul său de clasă a depus mărturie împotriva lui, susținând că, atunci când au mers la un concurs academic la Moscova, Kevin a vrut să meargă la ambasada germană pentru a contacta ofițerii de informații. Kevin mi-a spus că tot ce dorea era să obțină un act de identitate german oficial, deoarece împlinise 16 ani.

Un expert al Ministerului Apărării a analizat fotografiile făcute de Kevin și a concluzionat că acestea nu constituie un secret de stat, dar, în mâini străine, ar fi putut dăuna Rusiei. Dosarul FSB despre el includea, de asemenea, detalii despre călătoriile din copilărie în Rusia, inclusiv una când avea doi ani. Kevin spune că a aflat, de asemenea, că telefonul său a fost ascultat încă din 2021.

La zece luni după arestarea lui Kevin, la sfârșitul lunii decembrie 2023, acesta a fost găsit vinovat de trădare și condamnat la patru ani într-o colonie penală.

În afară de mama sa, nimeni din Maykop pe care îl cunoștea nu l-a contactat după arestarea sa, dar după ce presa a relatat cazul său, străinii au început să îi scrie.

”Scrisorile m-au ajutat foarte mult”, spune el. ”De ziua mea, am primit 60 de scrisori. Mi-am propus să răspund la fiecare persoană.” Scrisorile și felicitările au fost confiscate ulterior.

Călătoria lui Kevin către colonia penală din Arkhangelsk a durat o lună, trecând prin alte câteva închisori. A ajuns acolo la sfârșitul lunii iunie a acestui an. În săptămânile care au urmat, el spune că și-a petrecut timpul citind și studiind.

”Prea frumos ca să fie adevărat”

Dintr-o dată, în timp ce părăsea baia marți, 23 iulie, a fost abordat de un ofițer superior al închisorii și i s-a spus că are la dispoziție 20 de minute pentru a „scrie urgent o petiție” pentru o grațiere prezidențială, ceea ce a și făcut.

Apoi, pe 28, un ofițer de penitenciar l-a oprit și i-a spus să își ia periuța de dinți, pasta de dinți și papucii. ”De obicei, primești acest kit când sunt pe cale să te bage în celula de pedeapsă”, explică Kevin. Dar, în schimb, el a fost închis într-un birou.

La ora 01:00, în dimineața zilei de luni, 29 iulie, a sosit un convoi pentru a-l lua. Gândul de a fi transferat era în mintea lui Kevin, dar părea prea frumos ca să fie adevărat. A fost dus cu avionul la Moscova, unde a fost ținut în închisoare până joi, 1 august, când a fost urcat într-un avion cu ceilalți prizonieri care urmau să fie schimbați.

Nu i s-a explicat niciodată că va fi trimis la schimb, spune el, dar în momentul în care se afla în avion cu destinația Turcia, era clar ce se întâmplă. Așa cum bănuia Kevin de mult timp, asasinul Vadim Krasikov se număra printre cei întorși în Rusia.

În Germania, după un control la spital, Kevin a putut în sfârșit să-și salute mama, care obținuse o viză pentru a veni din Rusia. ”A plâns. I-am spus că totul este bine, să nu-și facă griji, că o iubesc foarte mult.”

Mama și fiul locuiesc acum în Germania, iar Kevin este plin de entuziasm pentru a termina școala. ”Nu am o dorință de răzbunare, dar am o dorință foarte puternică de a participa la activitățile opoziției”, îmi spune el.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite