„Mamă, sunt în Ucraina”, cuvintele unui soldat eliberat după 4 ani de captivitate în Rusia. 205 prizonieri au fost eliberați
Soldații ucraineni care au fost eliberați din captivitatea rusă au trăit momente emotionante la revenirea în ţara natală. 205 apărători ucraineni au fost eliberați din captivitatea rusă, în prima etapă a unui schimb de prizonieri care ar urma să aducă acasă peste 1.000 de persoane. Mulți dintre militari au fost ținuți prizonieri aproape patru ani.
Acordul a fost mediat de Statele Unite, cu implicarea Emiratelor Arabe Unite. Aproape toți cei eliberați petrecuseră aproximativ patru ani în captivitate și au vârste cuprinse între 21 și 62 de ani.
„Mamă, sunt în Ucraina” — acestea au fost primele cuvinte pe care căpitanul Corpului Pușcașilor Marini Oleksandr Juhov i le-a spus mamei sale când s-a întors din captivitate. Potrivit acesteia, fiul ei a fost luat prizonier la Mariupol, pe 4 aprilie 2022.
„Astăzi l-am primit, în sfârșit, pe fiul meu, pe care îl așteptam de patru ani, o lună și 11 zile. Este ofițer de carieră, căpitan. Au fost capturați pe 4 aprilie, lângă Mariupol”, a spus mama militarului.
Și o altă femeie a fost copleșită de emoții la gândul revederii soțului său.
„Am așteptat împreună cu fiul nostru și, în sfârșit, am așteptat suficient. Acesta este al 15-lea schimb de prizonieri la care am ajuns și, în sfârșit, vedem rezultatul”, a spus femeia.
Un alt prizonier eliberat este militarul Dmitro Eșcenko, din regiunea Cerkasî. Fratele său a povestit că, după mai bine de patru ani, abia s-au recunoscut.
„Am vorbit, el doar ne-a îmbrățișat. Abia ne-a recunoscut, iar noi abia l-am recunoscut. Ne-am schimbat cu toții. Părinții noștri, în patru ani, au îmbătrânit atât de mult, ca și cum timpul ar fi trecut în viteză”, a spus fratele militarului.
În total, 205 apărători ucraineni au fost eliberați ieri din Rusia. Sunt soldați ai Forțelor Armate, Gărzii Naționale și Serviciului de Grăniceri de Stat. Majoritatea erau deținuți din 2022.
Militarii au luptat la Mariupol, inclusiv la Azovstal, dar și în alte zone ale Ucrainei. Președintele Volodimir Zelenski a precizat că aceasta este prima fază a unui schimb reciproc cu Rusia, de câte 1.000 de prizonieri.
Între timp, Rusia a continuat astăzi atacurile asupra Ucrainei. Cel puțin trei oameni au murit, iar alți 63 au fost răniți în ultimele 24 de ore. Au fost vizate regiunile Herson, Zaporojie, Donețk, Sumî și Odesa.

