„Alo, m-a sunat Lia”. Dialog între președinta și vicepreședinta Curții de Apel, în timpul conferinței de presă. Ce a răspuns Lia Savonea pentru Ştirile TVR

11 December 2025, 18:31 (actualizat 12 December 2025, 08:44)

„Alo, m-a sunat Lia” s-a auzit în microfoanele jurnaliştilor prezenţi la conferinţa extraordinară a Curţii de Apel Bucureşti. Una dintre judecătoarele de la prezidiu a primit un telefon de la şefa Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, Lia Savonea, care a ridicat suspiciuni şi controverse. Mai ales că, după ce judecătoarea a revenit în sală, i-a şoptit răspunsul la o întrebare preşedintei Curţii de Apel. Explicaţiile au venit peste câteva ore. Şi au respins orice legătură între telefonul enigmatic şi declaraţiile făcute în conferinţă, care îl vizau pe fostul ministru al Justiţiei, Cătălin Predoiu.

În timp ce jurnalistul Hotnews Laurenţiu Ungureanu adresa o întrebare şefei Curţii de Apel despre o declaraţie a fostului ministru al Justiţiei Cătălin Predoiu din ianuarie 2023, când s-a antepronunţat în legătură cu achitarea soţului fostei şefe a DIICOT, Georgiana Hosu, vicepreşedinta Curţii, s-a ridicat de la masă pentru a vorbi la telefon cu preşedinta Înaltei Curţi, Lia Savonea. În acest timp, şefa Curţii de Apel şi-a continuat explicaţiile.

Când vicepreşedinta a revenit în sală, şi-a reluat locul şi i-a şoptit preşedintei ce să răspundă în continuare  

Episodul la care se referea jurnalistul a avut loc în ianuarie 2023, în timpul unui interviu al lui Cătălin Predoiu, pe atunci ministru al Justiţiei, la un post de radio.

Afirmaţia a fost urmată de un val de critici la adresa ministrului, el susținând apoi că avea informaţia „din surse neoficiale” şi nu a verificat-o.

Contactată de Ştirile TVR, Lia Savonea confirmă convorbirea telefonică avuta cu purtătoarea de cuvânt şi vicepreşedinta Curţii de Apel, Ionela Tudor. Dar susţine că subiectul a fost cu totul altul. Şi anume o întrebare primită în scris de la un jurnalist în timpul conferinţei de presă, referitoare la dosarul Vanghelie.

Şefa Înaltei Curţi spune că l-a rugat să se lămurească la conferinţă şi a redirecţionat mesajul către purtătoarea de cuvânt. În acest context m-a sunat doamna Tudor, a precizat Lia Savonea.  Aceleaşi explicaţii au venit şi de la vicepreşedinta Curţii de Apel, într-un răspuns pentru Ştirile TVR.

Premierul Illie Bolojan, şef atât în guvern cât şi în partid al lui Cătălin Predoiu a anunţat încă de ieri ca va avea o discuţie cu acesta.

Contactat de Ştirile TVR, Ministrul Cătălin Predoiu nu a răspuns solicitării de a-şi exprima un punct de vedere privind afirmaţiile făcute la conferinţa de presă extraordinară de la Curtea de Apel Bucureşti.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite