Algele au invadat deja litoralul. La mal s-au format covoare verzi, prin care trec turiștii când vor să înoate
Mai devreme decât de obicei, tone de alge au ajuns pe malul Mării Negre, pe mai multe sectoare de plajă. Fenomenul era specific perioadelor foarte călduroase din mijlocul verii, atunci când se înmulțeau cu rapiditate. Anul acesta, din cauza vânturilor puternice din luna mai, algele s-au desprins din adâncuri și au ajuns la linia apei.
Așa arată mai multe plaje de pe litoral. La linia apei s-au format covoare verzi, prin care turiștii trec atunci când vor să înoate. Apariția prematură a algelor pe plajă a avut loc după ce, la finalul lunii mai, vântul a bătut cu putere și le-a rupt, iar valurile le-au adus la mal.
Oana Marin, cercetător științific la Institutul Național de Cercetare și Dezvoltare Marină „Grigore Antipa”: Au bătut vânturi din sectorul sudic și s-au înregistrat și valuri de peste un metru. Ceea ce a favorizat o amestecare a apelor din adâncuri, mai bogate în nutrienți, către suprafață. Au hrănit, au favorizat dezvoltarea acestor alge verzi și totodată le-au rupt de pe substrat și le-au adus către țărm.
Florin Timofte director general – Institutul Național de Cercetare și Dezvoltare Marină „Grigore Antipa”: Vor apărea în cantitate mai mare la mijlocul sezonului dacă vom menține același ritm de ploi pe continent, care vor aduce prin intermediul Dunării nutrienți.
În mod normal, acumulările de alge apar în mijlocul verii, când temperatura apei are mai mult de 20 de grade. Turiștii care fac plajă în aceste zile sunt neplăcut surprinși.
Astfel de fenomene apar în contextul schimbărilor climatice și ar putea fi întâlnite din ce în ce mai des, mai spun specialiștii.

