Alexei Navalnîi a confirmat că a ajuns într-un lagăr aflat dincolo de Cercul Arctic
Opozantul rus Alexei Navalnîi a confirmat pe o reţea socială că a ajuns într-un lagăr aflat dincolo de Cercul Arctic. El a călătorit până acolo nu mai puţin de 20 de zile.
Navalnîi a scris că are o stare de spirit bună în ciuda frigului năpraznic.
Complexul penitenciar, botezat şi “Lupul Polar”, se află la 1.900 kilometri de Moscova. Fondat în 1960, lagărul făcea parte din sistemul sovietic gulag şi era destinat deţinuţilor acuzați de crime grave.
Iernile sunt aspre acolo, iar temperatura scade până la minus 28 de grade Celsius.
Autorităţile de la Moscova au declarat ilegală mişcarea lui Navalnîi şi i-au silit pe mulţi simpatizanţi să plece din ţară. Navalnîi reclamă însă că sistemul juridic rus este corupt şi respinge toate acuzaţiile.

