Al șaptelea copil de la spitalul din Iași, transferat la București, a murit. Managerul Spitalului “Sfânta Maria” a fost demis
Încă un copil infectat cu bacterii la Spitalul Sfânta Maria din Iași a murit. Este al șaptelea din cei nouă care au contractat bacteria Serattia și care aveau și alte probleme de sănătate. Atenție, urmează informații și imagini cu puternic impact emoțional! Este vorba despre fetița de numai trei luni transferată în stare gravă la Spitalul Grigore Alexandrescu, la mijlocul acestei luni. Corpul de control al ministrului Sănătății face în continuare verificări. Președintele CJ Iași, Costel Alexe, a declarat că l-a demis pe managerul Spitalului pentru copii “Sf. Maria” din Iași, dr Cătălina Ionescu, aceasta urmând să fie manager medical.
Spitalul ‘Grigore Alexandrescu’ a anunțat luni că este vorba despre o fetiță de trei luni, cunoscută cu malformație de esofag: atrezie de esofag tip III – multiplu operată. Micuța fusese internată la ‘Grigore Alexandrescu’ pe data de 13 septembrie, în Secția ATI.
‘Încă de la internare, copilul prezenta stare generală extrem de gravă, cu tablou clinic și paraclinic de disfuncție multiplă de organe. Rezultatele secreening-ului microbian la admisie au evidențiat: hemocultură (sânge): SERRATIA MARCESCENS multi-sensibilă; plagă și urocultură: Candida guilliermondii. Copilul a beneficiat de investigații complexe, imagistice și biologice, și tratament ce a inclus: terapie antiinfecțioasă țintită, conform antibiogramei, transfuzii, măsuri de izolare epidemiologică și precauții universale, la îngrijirea acestuia participând echipa multidisciplinară formată din specialiștii noștri: medici ATI, infecționist, chirurg, cardiolog, radiolog, chirurg cardiovascular, neurolog, oftalmolog. În ciuda eforturilor depuse, din nefericire, în data de 27.09.2025, ora 16:55, a fost înregistrat decesul’, a informat unitatea medicală.
Diagnosticele de deces ale bebelușului au fost următoarele: stop cardiac prin asistolă sub suport ventilator; disfuncție multiplă de organe (cardiocirculatore, respiratorie, hepatică, renală, hematologică și metabolică); atrezie esofagiană tip III multiplu operată; infecție asociată asistenței medicale în altă unitate spitalicească.
Corpul de control al Ministerului Sănătăţii face verificări
Corpul de Control al Ministrului Sănătății este încă la Spitalul de Copii ,,Sf.Maria” şi încearcă să stabilească exact ce s-a întâmplat şi dacă reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică Iași au acţionat conform procedurilor.
În urma primelor verificări, chiar ministrul Alexandru Rogobete a cerut demiterea conducerii Direcţiei de Sănătate Publică Iași și a spitalului.
Unitatea medicală și doi doctori au fost amendați cu 70 de mii de lei.
Marius Voicescu, purtător de cuvânt, DSP Iaşi: Am luat act de hotărârea ministrului, așteptăm decizia să vină de la minister. După cum bine se știe este o anchetă în desfășurare. Cred că cel mai bine ar fi să așteptăm finalizarea acestei anchete și Corpul de Control va decide cel mai bine.
Managerul Spitalului “Sfânta Maria”, demis; va fi manager medical
Președintele CJ Iași, Costel Alexe, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că l-a demis pe managerul Spitalului pentru copii ‘Sf. Maria’ din Iași, dr Cătălina Ionescu, aceasta urmând să fie manager medical.
‘Orice declarație privind ceea ce s-a întâmplat la Spitalul ‘Sf Maria’ va fi făcută după finalizarea raportului Corpului de Control al Prim-ministrului. Până nu vom vedea care sunt concluziile nu ne vom pronunța nici despre partea medicală. Doamna Cătălina Ionescu este astăzi managerul Spitalului ‘Sf Maria’, iar ulterior se va întoarce în funcția de manager medical în cadrul acestui spital’, a declarat președintele CJ Iași.
Costel Alexe a mai spus că propunerea pentru funcția de manager este medicul primar Radu Constantin Luca, care lucrează în această unitate medicală din 2007, când a fost angajat ca rezident, iar din 2014, ca medic specialist.
‘E un medic cu experiență în cadrul Spitalului ‘Sf Maria’, un om implicat atunci când vine vorba despre activitatea medicală. Sunt convins că în această perioadă va reuși să facă față și provocărilor și, mai ales, să asigure bunul mers al funcționării spitalului. Referințele sunt foarte bune din partea colegilor din spital’, a declarat președintele CJ Iași.
Totodată, a punctat Alexe, marți a invitat la discuții și Consiliul de Administrație al Spitalului pentru copii, dar și al altor unități medicale din subordine, ‘pentru o discuție constructivă’, ‘pentru a nu mai avea astfel de evenimente’.
Acesta este cel mai grav caz de infecție nosocomială care are loc în ultimii ani într -un spital din Iași. Nouă copii au fost infectați cu bacteria Serratia, dintre care șapte au murit.
La numărul unic de urgenţă 119 puteţi semnala cazurile de neglijenţă, abuz sau violenţă asupra minorilor.

