Al doilea val de caniculă al verii în Spania. Temperaturi de peste 42 de grade Celsius în unele zone
Spania se confruntă cu al doilea val de căldură din această vară. Potrivit meteorologilor, temperatura va depăși 42 de grade Celsius în unele zone ale Peninsulei Iberice și va spori riscul de incendii forestiere. Vremea caniculară a cuprins și nordul Europei.
În orașul Sevilia, din sudul țării, termometrele indică o temperatură a aerului de 41 de grade Celsius. Întreaga zonă, în special în Valea Guadalquivir, se află sub avertizare de caniculă.
Localnicii, turiștii și chiar caii care trag trăsuri se răcoresc consumând multă apă și caută umbra pentru a se proteja de soarele arzător.
Verile calde și uscate sunt frecvente în întreaga regiune, iar valurile de căldură mai intense au contribuit la incendii de pădure distructive în ultimii ani. Pe fondul creșterii rapide a temperaturilor la nivel global, Portugalia și Spania au avut cea mai caldă lună iunie din istorie.
Și Finlanda se confruntă cu un val de căldură. În 22 de zile consecutive s-au înregistrat temperaturi care au depășit 30 de grade Celsius. Înainte de această vară, recordul fusese stabilit de un interval de 13 zile cu temperaturi de peste 30 de grade în perioada iunie-iulie 1972.

