Aglomerația ne irosește zilele. Bucureștenii pierd în trafic 12 zile pe an, arată un nou studiu

18 September 2025, 19:11 (actualizat 18 September 2025, 19:14)

Aglomerația din trafic ne irosește tot mai multe zile. Bucureștenii adună, minut cu minut, în blocaje și cozi la semafoare, câte 12 zile pe an. Și la Timișoara, Cluj-Napoca și Iași șoferii numără zilele pierdute în traficul infernal. Și nu sunt deloc puține. Interesant este că, în Capitală, orele de vârf nu mai sunt concentrate doar dimineața și seara, ci s-au mutat și în mijlocul zilei. Sunt concluzii ale unui studiu realizat recent în București și în municipiile reședință de județ.

Dragoş Porojnicu, jurnalist TVR: Raportul arată că tiparul clasic al „orelor de vârf” s-a schimbat. Orașele nu mai sunt blocate doar când oamenii intră și ies de la muncă, ci și în mijlocul zilei, când activitățile zilnice fragmentate produc congestii prelungite.

Un fapt de care ne-am convins și noi. La ora 12.00, am parcurs traseul dintre Piața Romană și Piața Victoriei, aproape 2 km, în 20 de minute, deși într-o zi din weekend am fi făcut maximum 5 minute.

Specialiștii în mobilitate urbană spun că situația se va înrăutăți tot mai mult, de la un la altul.

Dragoş Dincă, specialist în mobilitate urbană: Niciodată nu s-au luat în considerare cauzele, sursele acestui trafic. Întotdeauna se da vină pe șoferi, pe obiceiul zilnic de a folosi mașina, fără a vedea cauzele reale, de ce oamenii folosesc mașina în fiecare zi. Pe de o parte, transportul în comun nu este ofertant, nu oferă condiții adecvate pentru călători, pe de altă parte încă nu avem finalizată autostrada de centură și nici șoseaua de centură nu este optimă pentru circulație și atunci există tranzit prin oraș și o sursă importantă de trafic o reprezintă traficul școlar.

După bucureșteni, locuitorii din Timișoara, Cluj-Napoca și Iași irosesc în trafic, anual, 10, 8, respectiv 9 zile. O arată cel mai recent raport făcut de Institutul pentru Orașe Vizionare, pe baza datelor din cele 41 de municipii reședința de județ și București.

La polul opus, cel mai puțin timp în trafic îl petrec cei care locuiesc în Reșița, Giurgiu și Călărași.

Florian Filat, director executiv, Institutul pentru Oraşe Vizionare: Indexul de trafic măsoară două dimensiuni. Viteza medie de circulație în oraș și al doilea indicator este diferența de viteză între orașul în timpul săptămânii și orașul liber, pe care noi l-am considerat duminică dimeata, între orele 7.00 și 8.00, când este cel mai lejer. Dacă duminică dimineață parcurgi o distanță în 10 minute, în timpul săptămânii ar fi 14,4, aproape 15 minute.

Studiul arată că orașele mari continuă să fie sub presiunea traficului, în timp ce dimensiunea redusă a localităților contribuie semnificativ la mobilitatea eficientă. Totodată, acesta scoate în evidență că autoritățile nu au fost în stare să adapteze infrastructura și managementul traficului pentru a răspunde noilor provocări urbane.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite