Adrian Veștea, la TVR: Vom strânge voturile pentru Guvern. Vom păstra același program de guvernare. Nu mai avem timp de jocuri politice

15 iunie 2026, 10:28 (actualizat 15 iunie 2026, 15:20)

Premierul desemnat Adrian Veștea spune că este convins că va obține voturile necesare pentru învestirea Guvernului și face apel la „românii de bună credință” să susțină formarea rapidă a unui Executiv legitim.

Într-o intervenție la TVR INFO, Veștea a vorbit despre negocierile cu partidele, despre componența viitorului cabinet, despre programul de guvernare și despre tensiunile apărute în PNL după desemnarea sa.

Veștea: România are nevoie de un guvern legitim

Premierul desemnat susține că perioada lungă de interimat trebuie să se încheie, pentru ca România să poată lua decizii și să continue reformele.

„Cu siguranță vom strânge voturile necesare pentru a trece de Parlament. Cred că este foarte important faptul că avem o perioadă extrem de lungă de interimat, de peste 40 de zile, și cred că este momentul ca România să aibă un guvern legitim”, a declarat Adrian Veștea.

El a spus că formarea noului cabinet este necesară pentru continuarea reformelor și pentru implementarea programelor finanțate din fonduri europene.

„Fac apel la toți românii de bună credință să facă acest demers, în așa fel încât să putem să facem reformele, să putem să implementăm programele pe diverse oportunități de finanțare și să ducem la creșterea calității vieții”, a afirmat premierul desemnat.

Întrebat când ar putea ajunge cu lista miniștrilor în Parlament, Veștea a spus că își dorește ca procedura să fie finalizată chiar în această săptămână.

„Îmi doresc ca săptămâna aceasta, până la final, să avem un guvern instalat, un guvern care să poată să ia deciziile necesare pentru țara noastră”, a spus Adrian Veștea.

Guvern cu oameni politici și tehnicieni

Adrian Veștea a evitat să dea nume de miniștri, dar a precizat că viitorul cabinet ar urma să includă atât oameni politici, cât și specialiști.

„Cu siguranță vor exista și oameni politici, cu siguranță vor exista și tehnicieni. Nu o să dau nume astăzi, nu o să prezint vreun minister sau vreo persoană care va ocupa acel portofoliu”, a spus Veștea.

Premierul desemnat a insistat că viitorii miniștri trebuie să fie oameni pregătiți, care să nu piardă timp pentru a se familiariza cu problemele din domeniile pe care le vor conduce.

„Ceea ce vreau să vă asigur este că vor fi oameni competenți, oameni profesioniști, oameni care nu vor fi puși în situația de a se familiariza cu problemele pe care le au. Eu sunt pregătit să am un punct de vedere referitor la competența fiecărui ministru care va fi în cabinet”, a declarat Adrian Veștea.

Programul de guvernare rămâne același

Veștea a anunțat că nu vrea să schimbe programul de guvernare votat de partidele din fosta coaliție și a spus că această temă a fost discutată și cu președintele Nicușor Dan.

Vom păstra același program de guvernare. Asta a fost și una dintre discuțiile pe care le-am avut cu domnul președinte Nicușor Dan. Nu a trecut foarte mult de când acest program a fost votat de către toate partidele politice care au alcătuit coaliția”, a declarat premierul desemnat.

El a admis că documentul va trebui actualizat în privința unor termene depășite, dar a susținut că obiectivele și reformele vor rămâne aceleași.

Îmi propun să păstrez aceleași linii de program. O să fac actualizări, fiindcă sunt anumiți termeni care au fost depășiți, dar voi avea aceleași obiective, voi dori să implementez aceleași reforme, mă voi ține de aceleași termene și îmi doresc să păstrez, fără să schimb nicio virgulă, același program de guvernare”, a spus Veștea.

Apel la responsabilitate: „Nu mai avem timp de jocuri politice”

Întrebat dacă se poate baza pe voturile PSD, în condițiile în care social-democrații au dărâmat Guvernul condus de Ilie Bolojan, Veștea a evitat un răspuns direct, dar a făcut apel la responsabilitate politică.

„Cred că, mai mult ca oricând, astăzi trebuie să dăm dovadă de responsabilitate. Cred că nu mai avem timp de jocuri politice, de orgolii, ci trebuie să facem ceea ce trebuie pentru țara noastră”, a spus premierul desemnat.

Adrian Veștea a avertizat că prelungirea instabilității politice ar putea avea efecte directe asupra românilor.

„Dacă vom continua să facem toate aceste lucruri, după mine poate veni altcineva și altcineva. Cred că țara nu trebuie să ajungă într-o asemenea situație, fiindcă vedem cu toții că toate aceste perioade de instabilitate duc la foarte multe probleme pentru fiecare dintre români”, a afirmat Veștea.

PNRR, una dintre urgențele viitorului Guvern

Premierul desemnat spune că una dintre mizele imediate este Programul Național de Redresare și Reziliență, unde România este într-o cursă contra cronometru pentru îndeplinirea jaloanelor și atragerea banilor europeni.

Ceea ce cred că este foarte important, poate mai important ca oricând, este să existe o majoritate parlamentară, fiindcă este nevoie de a da legi și de a avea posibilitatea ca, în lupta aceasta contra cronometru, în special pe Programul Național de Redresare și Reziliență, să putem îndeplini jaloanele”, a declarat Veștea.

El a spus că viitorul Executiv va trebui să acționeze rapid, pentru ca România să nu piardă finanțări importante.

„Suntem nevoiți să facem în aceste două luni de zile un tur de forță, în așa fel încât, pe de o parte, să putem îndeplini jaloanele din cadrul PNRR, iar pe de altă parte să putem depune cererile, să fie acceptate, iar Comisia Europeană să ne dea banii”, a spus premierul desemnat.

Potrivit acestuia, banii din PNRR sunt esențiali pentru instituții publice, autorități locale și mediul de afaceri.

Fără limită de mandat: „Trebuie să existe evaluări periodice”

Întrebat dacă negociază un mandat până în 2028 sau un mandat parțial, eventual într-o rotativă cu PSD, Adrian Veștea a spus că nu are, în acest moment, o limitare de mandat.

Nu am niciun fel de limită. Ceea ce cred că ar trebui să înțelegem cu toții este faptul că trebuie să existe evaluări periodice, trimestriale, semestriale, anuale”, a declarat Veștea.

El a precizat că își asumă responsabilitatea guvernării, dar că rezultatele trebuie evaluate constant.

„În situația în care nu mă țin de tot acest program, cu siguranță voi lua o decizie, la timpul potrivit. Dar astăzi nu am o limitare de mandat. Sunt propus ca premier pentru o perioadă de timp în care să exercit toate aceste responsabilități pe care le am”, a spus premierul desemnat.

Răspuns pentru liberalii care l-au acuzat de trădare

Adrian Veștea a respins acuzațiile de trădare venite din partea unor colegi din PNL și a spus că tensiunile din partid trebuie depășite.

„Nu cred că au cum să gândească la modul acesta. Evident că este o perioadă în care există tensiune, dar cred că ar trebui să depășim momentul. Noaptea a fost un sfetnic bun pentru colegii mei, dar și pentru ceilalți oameni care au avut anumite abordări ieri”, a spus Veștea.

Premierul desemnat a subliniat că are o vechime de peste 30 de ani în Partidul Național Liberal și că și-a construit cariera politică exclusiv sub sigla PNL.

„Sunt de peste 30 de ani în Partidul Național Liberal. Începând cu anul 2004, am candidat de fiecare dată doar sub sigla Partidului Național Liberal. Niciodată nu am candidat în asociere cu alt partid, nici cu USR, nici cu PSD”, a declarat Adrian Veștea.

El a invocat și experiența sa în administrația locală și centrală.

„Am câștigat alegerile la nivelul primăriei, la nivelul Consiliului Județean, iar în perioada în care mi-am desfășurat activitatea ca ministru al Dezvoltării am avut un echilibru și am încercat să mă raportez la problemele reale pe care le are România, la firul ierbii, în fiecare comunitate”, a spus Veștea.

Veștea spune că va discuta cu Ilie Bolojan

Premierul desemnat a confirmat că, până la momentul intervenției de la TVR INFO, nu avusese încă o discuție telefonică cu Ilie Bolojan, dar a spus că aceasta urma să aibă loc.

„Nu am avut încă o discuție telefonică cu Ilie Bolojan. Cu siguranță vom avea astăzi o discuție. Cred că am toate argumentele să prezint motivele pentru care am acceptat acest lucru”, a afirmat Adrian Veștea.

El a susținut că, dincolo de calculele politice pentru anul 2028, prioritatea trebuie să fie stabilitatea țării.

„Ar trebui să punem înaintea altor aspecte, care țin de tot felul de calcule politice și de ce se va întâmpla în anul 2028, interesul țării. Ar trebui ca în perioada următoare să ne preocupe să avem un guvern, să avem stabilitate, să facem reforme”, a declarat Veștea.

„Nu avem altă soluție decât un guvern al partidelor prooccidentale”

Adrian Veștea a spus că înțelege disputa din PNL legată de PSD, dar a susținut că realitatea parlamentară impune formarea unui guvern cu partidele prooccidentale.

„Sunt o persoană care provine din Partidul Național Liberal și, ori de câte ori am considerat că există posibilitatea de a face un guvern fără PSD, am votat în consecință. În anul 2021 nu am fost de acord să intrăm la guvernare cu PSD”, a spus Veștea.

Premierul desemnat afirmă însă că, în actualul context, nu există o altă variantă viabilă.

„Ținând cont de faptul că astăzi avem o realitate parlamentară, nu avem altă soluție decât aceea de a face un guvern din partidele prooccidentale. Orice altă decizie nu face altceva decât să fie contra românilor”, a declarat Veștea.

El a avertizat că lipsa unei soluții politice ar putea deschide ușa partidelor extremiste.

„Vedem cu toții că se dorește o alianță proeuropeană, nu se dorește să dăm posibilitatea partidelor extremiste de a intra într-un eventual guvern. Cred că trebuie să respectăm românii, să le dăm stabilitate și să ne raportăm la problemele reale pe care le are România”, a spus Adrian Veștea.

Mesaj pentru PNL: „Să privim lucrurile constructiv”

Premierul desemnat a spus că a fost sunat și felicitat de mai mulți colegi liberali, inclusiv de unii care și-au exprimat public sprijinul.

„Am foarte mulți colegi, unii dintre ei s-au exprimat și în zona de online. Sunt opinii și opinii. Partidul Național Liberal a fost un partid viu, un partid în care fiecare dintre noi a avut dreptul să aibă opțiuni și să se exprime”, a afirmat Veștea.

El a făcut apel la colegii din partid să nu ducă tensiunile într-o zonă extremă și să susțină continuarea programului de guvernare.

„Niciodată nu s-a ajuns la situații extreme și cred că este normal și necesar să privim lucrurile constructiv. Avem șansa de a continua un program de guvernare pe care l-a făcut Ilie Bolojan împreună cu ceilalți lideri din coaliție și care a fost aprobat de fiecare partid în parte”, a spus Adrian Veștea.

Premierul desemnat a insistat că obiectivul său este să păstreze liniile programului și să ofere României stabilitate.

„Obiectivul meu este să păstrez aceste linii și să asigur România de stabilitate”, a conchis Adrian Veștea.

Veștea avertizează că un eșec al desemnării ar lovi România: „Țara trebuie guvernată”

Întrebat dacă desemnarea sa riscă să aibă aceeași soartă ca desemnarea lui Eugen Tomac, Adrian Veștea a spus că un astfel de scenariu ar fi „rău pentru România” și a avertizat că țara nu își mai permite o nouă perioadă de blocaj politic.

„Ar fi rău pentru România. Nu cred că ar trebui să se ajungă în situația aceasta, fiindcă România nu mai are voie să treacă printr-o perioadă de instabilitate. Mai mult decât atât, cred că suntem conștienți cu toții că o perioadă de alegeri anticipate ar degenera foarte mult situația economică a României”, a declarat Adrian Veștea.

Premierul desemnat a invocat presiunea economică și programele de finanțare pe care România trebuie să le gestioneze în perioada următoare.

„Țara trebuie guvernată. Nu cred că astăzi ar trebui să mai avem orgolii și să punem interesul personal sau de partid înaintea interesului țării”, a mai spus Veștea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite