Adevărații campioni ai muncii în Europa nu sunt nemții. Cine se află în fruntea clasamentului

27 February 2024, 09:26 (actualizat 27 February 2024, 09:27)

Când vine vorba despre hărnicie, unii ar spune „Să te ții bine de nemți!”. Ei bine, pregătiți-vă să fiți surprinși, pentru dacă ne uităm la cine chiar muncește cele mai multe ore pe săptămână în Europa, aflăm că nu sunt nemții!

Conform celor mai recente date Eurostat, analizate de cei de la hotnews.ro, dacă privim spre estul Europei, descoperim niște adevărați campioni ai muncii. În fruntea clasamentului se află sârbii și grecii. Da, ați auzit bine, Grecia, țara despre care multă lume credea că adoptă un stil de viață mai relaxat. Se pare că realitatea este cu totul alta.

Acum, să ne întoarcem spre casă, unde România ocupă un loc de cinste. Ne aflăm pe locul al patrulea în acest clasament al muncii, cu 40 ore pe săptămână. Dar, ca în orice poveste bună, lucrurile devin și mai interesante când ne uităm la detaliile din spatele cortinei.

Dacă aruncăm o privire în sectorul comerțului, lucrătorii noștri se poziționează pe locul al 18-lea în Uniune. În fruntea acestui clasament se află Grecia și Elveția, unde se muncește cu aproximativ 8 ore mai mult pe săptămână decât la noi. Așadar, când vorbim despre comerț, grecii și elvețienii își iau rolul foarte în serios.

Și aveați impresia că asta e tot? mai avem de povestit. În turism, un sector vital pentru multe economii europene, românii se află pe locul 24. Din nou, grecii și elvețienii sunt vedetele acestui domeniu, munca lor asiduă aducând încasări impresionante.

Dar să nu uităm de domeniul bancar și administrația publică, unde România se poziționează mai spre coada clasamentului, pe locul 21, respectiv pe un confortabil loc 11.

Aici, elvețienii și luxemburghezii dau clasă în sectorul bancar, iar în administrația publică, țări precum Elveția și Austria își etalează dedicarea.

Dacă aveați impresia că europenii de vest sunt cei care duc greul, e timpul să regândim această percepție. Sârbii, grecii și da, românii noștri dragi, sunt adevărații muncitori ai Europei. Așa că, data viitoare când auziți de hărnicie, să vă gândiți de două ori înainte de a decide cine merită coroana.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă