Acuzații grave la Spitalul din Târnăveni: condiții inumane în secțiile de psihiatrie. Cum se justifică cei din conducere

13 noiembrie 2025, 18:41 (actualizat 13 noiembrie 2025, 20:24)

Este scandal la Spitalul Municipal din Târnăveni, în județul Mureș, după un control făcut de două organizații neguvernamentale în secțiile de psihiatrie. Reprezentanții ONG-urilor spun că au găsit condiții inumane și pacienți supuși unor tratamente degradante. Conducerea instituției respinge acuzațiile, iar zeci de angajați și-au depus demisiile, ca protest față de concluziile verificărilor. Minsterul Sănătății a cerut o anchetă. Informații cu puternic impact emoţional!

Controlul neanunțat făcut în secțiile de psihiatrie ale Spitalului Municipal Târnăveni de reprezentanții Consiliului de Monitorizare a Implementării Convenției ONU privind Drepturile Persoanelor cu Dizabilități și ai Centrului de Resurse Juridice a avut loc între 7 și 9 noiembrie.

Georgiana Pascu, Centrul de Resurse Juridice (prin telefon): „Am văzut pacienți în condiții mizerabile, paturi cu saltele degradate, murdare sau din plastic, așternuturi murdare, rupte, pacienți care spălau toalete din saloane. Aerul de acolo era greu de suportat, chiar și cu mască. La femei, una dintre paciente era singură și desculță. În mai puțin de doi ani au murit 25 de oameni, lucru care arată o neglijență din partea personalului și a sistemului.

Conducerea spitalului respinge aceste acuzații.

Dr. Daniela Pop, medic primar psihiatru, șef secție Psihiatrie: 80 la sută dina ceste decese s-au produs în cadrul secției de ATI. În anul 2025 au fost 16 decese: șapte de bronhopneumonie, trei cardiovasculare, au fost și oncologice și un deces prin asfixie. Cele șapte decese de bronhopneumonie au fost la pacienți în vârstă, cu multiple afecțiuni, peste 70 de ani.

Dr. Lavinia Codarcea, medic infecționist: Pacienții care au dezvoltat poate pe timpul șederii lor aici sau al tratamentului și bronhopneumonii nu au fost lăsați depoarte ci, dimpotrivă, s-au încercat toate variantele de tratament, atât în cadrul secției de Psihiatrie, cât și prin preluarea lor în alte secții. Apariția acestor patologii nu este ieșită din comun, pentru că este vorba despre vârstă și despre durata mare de spitalizare.

În urma acuzatiilor, 90 de angajați ai secțiilor de psihiatrie – aproape trei sferturi – și-au înaintat demisiile. Conducerea unității sanitare spune că acuzațiile sunt făcute cu rea intenție și că, recent, unitatea a avut controale și de la DSP, iar totul a fost în regulă. Totuși, a fost declanșată o anchetă internă.

Zsuzsánna Emese Megheșan, manager, Spitalul Municipal „Gheorghe Marinescu” Târnăveni: Au fost prezentate situații particulare ca fiind o practică generalizată, ceea ce este fals. Pacientul despre care s-a spus că era imobilizat era, de fapt, cu tulburări de echilibru, nu era nici contentionatpacinetul. Referitor la supraaglomerare, în timpul vizitei, precizez că un etaj al secției este în renovare. Vin mereu controale, Nu avem decât recomandări privind respectarea ordinului 914, unde avem notat și punctual reorganizarea secțiilor conform acestu ordin. Aici vorbim de infrastructură.

În secția de psihiatrie a Spitalului Municipal din Târnăveni, care aparține de Consiliul Județean, sunt internați 220 de pacienți. Mulți dintre ei sunt internați de 30–40 de ani, iar unii nu au rude.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă

Cinci modalități de a reduce stresul din organism