Acuzații de malpraxis la spitalul din Baia de Aramă, Mehedinți, după ce un bebeluș a murit la naștere

15 January 2025, 19:28

Părinții copilului s-au întors din Germania, special ca tânăra să nască acasă. Acum îi acuză pe medicii de la spital că nu au intervenit la timp să-i facă cezariană, atunci când au văzut că mama nu poate naște pe cale naturală. Polițiștii au deschis un dosar de cercetare penală, pentru ucidere din culpă.

Aflată la prima naștere, mama în vârstă de 20 de ani, din comuna mehedințeană Obârșia-Cloșani, a ajuns la spital în noaptea de luni spre marți, cu contracții. Știa că are un bebeluș fără probleme și aștepta să nască. Familia spune că în jurul orei 5 dimineața cadrele medicale au început să se agite și a fost chemat ginecologul spitalului, care locuiește în Craiova.

Leonte Bonculescu, bunicul matern al bebelușului: Nu știm ce s-a întâmplat acolo, pentru că nu a ieșit nimeni să ne zică. În jurul orei 7 au apărut complicatii, după care ni s-a spus de către medicul de gardă că fetei i se va face cezariană când va veni domnul doctor, a venit în jurul orei 9.

Până la urmă, tânăra nu a mai fost operată. A născut tot pe cale naturală, însă la scurt timp după naștere, copilul a murit. În încercarea de a-l salva a fost chemat și un elicopter SMURD, dar nici echipajul medical de pe elicopter n-a putut face nimic pentru nou născut.

Gheorghe Ciorbă, bunicul patern al bebelușului: Putea să o trimită mai departe, dar a spus că nu poate să o trimită din spital pentru că nu este alt medic de gardă. Dar putea să sune la Salvare la Severin, care putea veni cu medic încoa și o lua pe fată. Într-o oră venea Salvarea.

Directorul spitalului spune că pacientei i s-au făcut toate investigațiile, analizele au fost normale și nu existau indicii că nașterea nu se va putea desfășura natural.

Sorin Merfu, managerul spitalului Orășenesc Baia de Aramă: Din punctul meu de vedere, medicii și-au făcut datoria. Toate analizele care i s-au făcut, ecografia, nu duceau la nimic care să ne depășească pe noi, medicul a considerat că este o naștere normală. Nu era nevoie de transfer.

Comisar șef Nicușor Lohon, purtătorul de cuvânt al IPJ Mehedinți: Ca urmare a aspectelor sesizate de către cadrele Spitalului Baia de Aramă, polițiștii s-au deplasat la fața locului, iar în urma verificărilor efectuate, a fost deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.

Familia și anchetatorii așteaptă acum certificatul medico-legal, care va stabili dacă bebelușul a murit din cauza unor probleme de sănătate sau este vorba de o culpă medicală. În acest caz, familia spune că va depune plângere penală împotriva echipei medicale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite