Activiştii pentru mediu îi răspund lui Trump: Să nu ascultăm sfaturile unui om care crede că schimbările climatice sunt o escrocherie
Activiștii pentru energie verde critică comentariile lui Trump despre energia verde și apelul său de astăzi de la Davos la mai multe foraje în Marea Nordului.
Lily-Rose Ellis, activistă pentru climă de la Greenpeace UK, spune că președintele SUA greșește când solicită mai multe foraje pentru combustibili fosili.
„Cunoștințele lui Trump despre petrolul și gazele din Marea Nordului echivalează cu o grămadă de minciuni. Mai mult petrol și gaze din câmpurile din Marea Britanie nu ne vor reduce facturile la energie, taxele pentru firmele de foraj sunt mult mai mici decât pretinde el, iar rezervele de gaze se epuizează” spune activista.
“Cea mai bună speranță a noastră de a scădea facturile și de a spori securitatea energetică este să ne reparăm casele prost izolate și să dublăm investițiile în surse regenerabile autohtone. Guvernul britanic poate ignora sfaturile unuia care neagă schimbările climatice şi care este finanțat de industria combustibililor fosili și poate continua să lucreze pentru a proteja țara de volatilitatea petrolului și gazelor.”
Tessa Khan, director executiv la Uplift, spune că opiniile lui Trump privind politica energetică a Regatului Unit sunt, ca să spunem așa, prost documentate.
Anul trecut, el a susținut că Regatul Unit mai are 100 de ani de rezerve, acum are 500 de ani. Este o prostie.
„După mai bine de cincizeci de ani, Regatul Unit și-a ars cea mai mare parte a gazelor naturale, iar ceea ce a mai rămas din petrol este tot mai dificil și mai scump de extras. Indiferent de orice noi foraje, Regatul Unit va fi dependent de importurile de gaze naturale pentru aproape două treimi din gazele sale în doar cinci ani și aproape 100% până în 2050” spune activista.
„Desigur, Donald Trump vrea să rămânem dependenți de combustibilii fosili – și în special de gazele din SUA – dar acest lucru nu este în interesul național al Regatului Unit. Energia regenerabilă, pe care suntem norocoși să o avem din abundență, este singura modalitate de a reduce expunerea noastră la șocurile prețurilor la energie și de a nu fi la mila unor actori răi precum Putin sau a capriciilor lui Trump.”
„Trump este cel mai mare susținător al unei industrii care a realizat profituri obscene, în timp ce milioane de oameni de aici se luptă cu facturi la energie inaccesibile și care alimentează schimbările rapide pe care le vedem în climă.”
„Să nu ascultăm sfaturile unui om care crede că schimbările climatice sunt o escrocherie, care urmărește o politică de «dominare energetică» a SUA și care a folosit în mod deschis forța pentru a acapara resursele de petrol ale lumii.”

