A murit compozitorul Jolt Kerestely, la vârsta de 91 de ani
Compozitorul Jolt Kerestely, autorul a sute de șlagăre, a murit marţi, la vârsta de 91 de ani. Pe rețelele sociale curg mesaje de recunoștință și rămas bun de la artiști și din partea fanilor.
Marcel Pavel: „Muzica sa a însemnat și inseamnă emoție pură, o punte între generații! Ne despărțim de om, dar nu și de muzica lui. Ea va continua să ne însoțească, să ne aline și să ne aducă aminte că marii artiști nu pleacă niciodată cu adevărat, ei trăiesc prin ceea ce au dăruit lumii”.
Andrei Tudor: „Muzica sa rămâne parte din patrimoniul afectiv al României. Dumnezeu să-l odihnească în pace”!
Ionel Tudor: „Am petrecut concedii minunate, la munte, impreuna cu familiile noastre. Am participat la festivaluri, intalniri, evenimente impreuna. Ii vom pastra mereu o calda amintire! Drum lin, Boss”!
Fuego: „Mi-a fost ca un părinte muzical, cu liniște, sfaturi și fericire! Avem împreună peste 20 de cântece, mai multe albume și sunt onorat ca anul trecut de ziua lui, l-am putut omagia la TVR 2”!
Gheorge Gheorghiu: „Rămas bun, maestre Jolt Kerestely. Muzica dumneavoastră va rămâne”!
Marina Almășan: “Joly” – cum îi spuneau prietenii, era un om de zahăr. Bunătatea întruchipată dubla profesionistul de exceptie. Era de o delicatete sufletească ce cu greu rima cu vremurile pe care le-a apucat: cand mai bune, cand mai grele. Un bun coleg, un compozitor inspirat. Cu “Copacul” a dat lovitura, însă mai are atâtea alte cantece frumoase, de care nu s-a știut ca îi apartin: asta e soarta compozitorilor: stau pititi în umbra gloriei solistilor carora le încredintează melodiile”.
Corina Chiriac: „Un suflet deosebit a plecat dintre noi! Dăruit cu Talent, Finețe si mult Umor, Jolt Kerestely rămîne în Creația Muzicală românească un Artist Mare! Am avut privilegiul să lucrez cu el, cu fiul sau Andrei, să fim colaboratori și prieteni”!
„Astăzi s-a mai stins o stea a muzicii uşoare româneşti. Îndrăgitul şi emblematicul compozitor a plecat dintre noi lăsându-ne moştenire cele mai frumoase cântece de dragoste, musicaluri şi operete de succes. ‘Copacul’ său interpretat de inegalabilul Aurelian Andreescu se află şi acum, după aproape 6 decenii, în top-ul celor mai frumoase şlagăre româneşti din toate timpurile”, a anunţat Teatrul de Revistă Constantin Tănase pe pagina de Facebook.
Sicriul cu trupul neînsufleţit al compozitorului va fi depus, miercuri după-amiază, în foaierul Teatrului de Revistă „Constantin Tănase” de pe Calea Victoriei din Capitală.

