Ilie Bolojan, după decizia social-democraților de retragere a sprijinului politic: Îmi voi exercita în continuare mandatul de premier. Am acţionat ca un premier al României, al coaliţiei, nu al unui partid

Plecarea lui Bolojan, ca și votată de PSD / Profimedia Images
20 April 2026, 18:37 (actualizat 20 April 2026, 23:33)

Premierul Ilie Bolojan a declarat, luni, că decizia PSD de retragere a sprijinului politic în cazul său este “complet greşită şi total iresponsabilă”, menţionând că va continua să-şi exercită mandatul de premier şi va asigura guvernarea. “Decizia PSD este complet greşită şi total iresponsabilă faţă de România, nu faţă de o persoană”, a afirmat Bolojan, la sediul PNL.

Toți președinții de organizații care au luat cuvântul, în ședința PNL de luni, și-au arătat susținerea pentru Ilie Bolojan.

Declarații Ilie Bolojan, după ședința PNL:

Am luat act de decizia complet greșită și iresponsabilă a PSD față de România, nu față de o persoană. De ce spun asta? În vara anului trecut, într-o situație complicată pentru România, am format o coaliție pe baza unui program de redresare care se baza pe trei elemente să facem ordine în finanțele țării, pe buna guvernare și pe respectul fe de cetățeni. Ceea ce vedem astăzi înseamnă periclitarea finanțelor țării noastre, înseamnă aruncarea în aer a guvernării, totul făcut într-o lipsă de total respect față de cetățenii țării noastre.

În toată această perioadă, toate deciziile care au fost luate au fost conform programului de guvernare, au fost asumate de către toate partidele și este total anormal să încerci să fii doar parte la decizie, dar să fugi în totalitate cu lașitate de răspundere a deciziilor pe care le ai și sunt câteva lucruri care în toată această perioadă nu au fost negociabile și nu cred că trebuie să fie negociabile nici în perioada următoare, pentru că este singura condiție pentru a crea condiții pentru dezvoltare pentru cetățenii țării noastre, să reducem risipa, să facem un stat mai eficient, să susținem investițiile prin atragerea fonduri europene și să guvernăm corect și cinstit pentru cetățenii țării noastre. Ori ceea ce s-a întâmplat în aceste zile practic arată că PSD nu este de acord cu aceste principii.

În aceste condiții, având în vedere responsabilitatea pe care o am și o avem față de țara noastră, vom continua să asigurăm guvernarea țării noastre în așa fel încât să trecem cu bine peste această perioadă complicată pentru țara noastră. În plus, este o decizie iresponsabilă, ținând cont și de contextul internațional, pentru că avem o suprapunere de crize care înseamnă că, pe lângă problemele care vin din stagnarea economiei europene din ultimii ani, avem criza generată de Războiul din Golf, avem problemele noastre de deficit și orice om de stat care se considere responsabil în această perioadă caută să-și întărească țara și economia și nu să o slăbească, așa cum se întâmplă prin deciziile pe care le-a luat PSD-ul și tot ce au făcut în aceste zile, mințindu-și electoratul.

Mințim cetățenii noștri cu privire la lucruri care s-au decis, dar nu și le-au asumat, cu privire la lucruri care au fost făcute într-un fel și nu în altul nu face decât să descalifice această acțiune politică.

Așa cum v-am spus în continuare, voi continua să-mi exercit mandatul de premier, lucrând pentru cetățenii țării noastre, în așa fel încât să asigurăm stabilitatea guvernării, să facem ceea ce trebuie pentru România. Vă mulțumesc.

De asemenea, aș închide această declarație cu mulțumiri pentru cei care în această seară și pe rețelele sociale mi-au adresat sprijinul lor, mi-au arătat susținere, considerând că nu este un sprijin pentru o persoană și este sprijinul pentru România modernă, pentru România onestă, pentru o Românie fără privilegii, fără sinecuri. Vă mulțumesc încă o dată tuturor pentru susținere.

Conform surselor TVR Info, premierul Ilie Bolojan a spus câteva considerente despre activitatea guvernului colegilor din partid, în interior, conform surselor noastre, imediat după decizia PSD de retragere a sprijinul politic:

”În primele luni, coaliția a funcționat acceptabil. Am avut niște termene foarte strânse, în raport cu CE, legat de prelungirea sau blocarea finanțării pe fonduri europene. Noi a trebuit să facem lucruri într-o logică inversă. În loc să reducem cheltuieli de la stat, am fost puși în situația să începem invers. Lucru care a fost discutat în coaliții, în ședințe, acceptat de toată lumea.

Din toamnă, probabil, pe fondul sondajelor, în care rezulta că PSD nu mai e la cota pe care o avea la data alegerilor se crea treptat un profil de opoziție a PSD în interiorul guvernării, încercând să fie la decizie, dar și să fugă de răspunderea măsurilor adoptate. Acest lucru s-a accelerat puternic spre final de an. Au apărut discuțiile. Cred că PSD a încercat să își recupereze electoratul. Se pare că nu a reușit. Pare că din toate sondajele pe care le avem, PSD e sub 20%.

PSD a încercat să fugă de răspundere

Pare că această strategie nu a dat roade. În tot acest timp, v-am rugat să nu dăm replici, ce ați făcut cei mai mulți și vă mulțumesc. A fost un plan prin care PSD a încercat să fugă de răspundere. Erau frecvent situații în care la coaliție decideam de comun acord, fără scandal, dar tot ce pleca pe surse era total diferit.

Am zis hai să ne facem că nu vedem, e important să adoptăm proiectele pentru că nu poți corecta un deficit decât cu două măsuri: creșteri venituri, scăderi cheltuieli.

Au avut un comportament de amânare, obstrucționare a lucrurilor care nu sunau bine. Discuțiile pe reforma administrației au început în toamna anului trecut, s-au propus soluții peste soluții, au apărut probleme. În loc să adoptăm proiectul atunci, l-am adoptat prin februarie, înainte de buget, ca să aibă ceva efecte. Nu a fost foarte comod să împingi aceste lucruri, dar toate deciziile luate, de la creștere TVA, au fost luate de comun acord, după discuții în coaliție.

Această strategie de a declara în aceste zile, așa cum vedeți, că cineva a decis unilateral, iar PSD nu a participat la decizii, e mincinoasă, nu are legătură cu realitatea, dar se promovează accelerat.

Se pune întrebarea cum s-a ajuns la această decizie a PSD. A fost o cauză că au existat îngrijorări. Era inevitabil ca adoptând astfel de decizii, să nu apară costuri.

Am acţionat ca un premier al României, al coaliţiei, nu al unui partid

A doua perspectivă e legată de proiecțiile politice, calcule politice din interior care are legătură cu 2028. Primul test: alegerile locale. PSD are nevoie de un PNL arondat sau afiliat astfel încât să formeze masă critică parlamentară de 40%, având posibilitatea să facă guverne și să acționeze politic. Era evident că cel puțin o astfel de poziție era una care pentru mine, cel puțin, ca președinte al partidului, e inacceptabilă. Ne taie orice fel de capacitate de a rămâne reprezentativi în 2028 și de a mai aduna voturi de la cetățeni care să vadă în noi o speranță de modernizare. În această perioadă de colaborare, unele decizii le-am luat de comun acord ușor, altele destul de greu.

În această perioadă, am fost în situația în care anumite decizii care au fost luate la nivel guvernamental au fost de natură a nu da satisfacție unui partid sau altuia. Am acționat ca un premier al României, al coaliției, nu al unui partid. Asta a însemnat să nu dau satisfacție. Altfel, coaliția ar fi ajuns la disoluție și tensiuni mai repede.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite