A început perioada de prohibiţie. Pescarii care nu ţin cont de interdicţii pot fi amendaţi cu sume între 600 şi 1000 de lei
Schimbările climatice tot mai accentuate au impact nu doar asupra oamenilor, ci şi asupra altor vieţuitoare. Iernile tot mai blânde şi temperaturile tot mai ridicate au schimbat ritmul biologic al animalelor care s-au adaptat şi ele. Autorităţile au ţinut cont de acest lucru şi au modificat legislaţia, astfel încât prohibiţia la pescuit, o măsură aplicată an de an, a fost devansată.
Pescarii au pus lansetele în cui, unde vor rămâne până pe 7 iunie. Autorităţile au declarat prohibiţia piscicolă pe apele publice în această perioadă, pentru a permite peştilor să se înmulţească.
Doar ca de la an la an, intervalul este devansat cu câteva zile din cauza încălzirii climatice.
Daca în alţi ani, interdicţia de pescuit începea după jumătatea lunii aprilie, acum prohibiţia începe mai devreme cu mai bine de o săptămână.
Specialiștii atrag atenţia că dacă perioada de prohibiție nu este respectată, resursele piscicole vor scădea până la limita dispariţiei unor specii.
Totuşi pentru pescarii pasionaţi există alternative: pescuitul pe lacurile private sau la păstrăv, specie exceptată de la interdicţia din această perioadă. Aşa mulţi pescari se dedică acestui sport pe apele de munte.
Pescarii care nu ţin cont de prohibiţie pot fi amendaţi cu sume între 600 şi 1000 de lei, iar în cazul infracţiunilor de braconaj piscicol pedepsele pot ajunge până la închisoare.

