Festivalul Nostalgia | Mii de oameni au redescoperit amintirile copilăriei

26 June 2026, 07:50 (actualizat 26 June 2026, 07:52)

Prima seară a festivalului Nostalgia a adunat în Pădurea Băneasa mii de oameni. Chiar dacă scena principală se deschide abia în această seară, participanții au găsit deja zeci de motive să se întoarcă în timp: jocuri și mobilier de altădată care au prins din nou viață. Partener media al evenimentului, Televiziunea Română completează călătoria în trecut cu exponate care au scris istorie.

Încă de la intrare, nostalgicii sunt invitaţi să descopere misterele universului sau diverse jocuri dispărute din peisajul cotidian. Fiecare colț al festivalului spune o poveste.

Printre cele mai căutate atracții s-a numărat telefonul public cu fise și disc. Pentru unii a fost o amintire, pentru alții o descoperire.

Mașinuțele electrice și întrecerile de pe pistă au fost atracția principală pentru familiile cu copii. Cei mici au descoperit distracțiile de altădată, iar părinții au retrăit propriile amintiri.

La ediția din acest an, Televiziunea Română aduce o parte din istoria sa de 70 de ani. Vizitatorii pot vedea cel mai vechi car de filmare, restaurat special pentru festival de cunoscutul artist plastic Tudor Stancu, dar și prima cameră color care a adus imaginile vii în casele românilor.

De la colţul TVR nu lipseşte nici simbolul celui mai vechi Festival  Cerbul de Aur.

Pentru mulți, festivalul de la Braşov este o legendă cunoscută mai degrabă din poveștile părinților.

Încă din prima seară, tinerii au venit să descopere surprizele pregătite de organizatori și să se bucure de muzica anilor 90 și 2000, într-o atmosferă construită în jurul amintirilor.

După o zi caniculară, mulți au ales să se răcorească la terase sau să încerce preparate care le amintesc de gusturile copilăriei.

Festivalul Nostalgia continuă cu încă trei zile cu experiențe interactive și artiști-surpriză.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă