Orfelinatele devin istorie în România. Ultimele șapte centre vechi pentru copii abandonați se închid

25 June 2026, 21:47 (actualizat 25 June 2026, 22:53)

Un capitol dureros din istoria României se apropie de final, după decenii de suferinţă în care mii de suflete au învăţat abandonul înaintea primelor cuvinte. Ultimele şapte orfelinate de tip vechi ar putea fi închise până la sfârşitul anului. 165 de copii vor ajunge şi ei în case de tip familial sau la asistenţi maternali, printr-un proces care devine model la nivel internaţional.

  • Aici nu te vizita nimeni. Aşa învăţai să nu mai aştepţi. Oglinda? Oglinda ţi-o puneau ca să te priveşti şi astfel să nu te mai simţi singur. Chipul tău era singura ta companie.

Ştefan Dărăbuş, director naţional, Hope and Homes for Children România: M-a marcat oglinda aia care era pusă pe gratiile pătuţului. Era la pătuțurile de lemn marginea de sus. Zgâriau așa, cu dinții, și făceau urme efectiv, se făceau așa în marginea pătuţului de cât era lăsați acolo singuri. Intrai în curtea orfelinatului şi venea așa o mare de copii spre tine. Încercau să te atingă și spuneau: eu sunt Ionuț, eu sunt Mihai, eu sunt Ana. Voiau să aibă parte de un pic de atenție. Era o nevoie cruntă. Instituționalizare – trebuie să o spunem de fiecare dată – e un abuz asupra copilului, o formă de teroare de stat.

Peste o sută de mii de copii trăiau drama abandonului în orfelinatele din România, în anii ’90, într-un sistem sinistru. După aproape trei decenii de reformă, speranţa ia locul izolării.

Diana Brâncuş, jurnalist senior TVR: Acestea nu sunt doar obiecte de recuzită de la care ţi se strânge inima. În oglinda aceasta chiar şi-au privit chipurile copilaşi părăsiţi, care aveau nevoie să se simtă văzuţi şi iubiţi. Sunt mărturii rămase din orfelinate închise deja, simbol al unei realităţi pe cale să devină istorie.

Au rămas 7 centre de tip vechi, în care trăiesc 165 de copii. Ultimul orfelinat din judeţul Buzău se va închide cât de curând.

Antonia Ioniță, corespondent TVR: Acest centru pentru copii şi tineri cu handicap sever functionează încă din anii ’80. Acum mai sunt aici doar 35 de beneficiari. Au vârste între 15-23 de ani.

Două locuinţe moderne vor deveni acasă pentru suferinzi, datorită societăţii civile.

Roxana Kovacs, purtător de cuvânt DGASPC Buzău: Consiliul Județean Buzău a pus la dispoziţe terenul unde fundaţia Hope and Homes for Children Romania va construi şi amenaja aceste două locuinţe cu capacitate de 10 şi 12 locuri.

Fundaţia va construi şi în Gorj, din donaţii, două case pentru copiii din vechile orfelinate.

Nicoleta Marcu, director strategie şi dezvoltare, Hope and Homes for Children: Copiii să aibă o bucătărie obișnuită în care se găteşte, în care ei pot deschide frigiderul mereu. Fiecare copil trebuie să crească într-un mediu familial. Traiul într-o instituție așa cum a fost el gândit odinioară nu este benefic pentru dezvoltarea armonioasă a unui copil.

Helena-Omna Raicu, preşedinte, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie: Sperăm ca la sfârșitul acestui an să terminăm și cu dezinstituționalizarea pentru cele șapte centre. Suntem țara care am făcut cea mai rapidă formă de dezinstituționalizare. Planul este foarte apreciat la nivel european și la nivelul ONU.

39 de mii de copii din sistemul de protecţie sunt acum ghidaţi de asistenţi maternali sau în centre, pe calea spre o viaţă normală.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă