Ambasadorul SUA, Darryl Nirenberg, interviu exclusiv la TVR, primele 100 de zile de mandat: “Democrația poate fi uneori dezordonată”
Statele Unite au încredere în instituțiile democratice ale României în această criză politică, spune ambasadorul american la București, Darryl Nirenberg, într-un interviu în exclusivitate pentru Televiziunea Română. Reprezentantul administrației Trump susine că, indiferent cum va arăta următorul guvern, relația între România și Statele Unite va rămâne puternică. Un interviu realizat de Ramona Avramescu.
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Domnule ambasador, bine ați venit la Televiziunea Română și vă mulțumim că sunteți alături de noi astăzi.
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Mulțumesc! Vă mulțumesc foarte mult pentru invitație. Și aș omite un lucru important dacă nu aș începe prin a felicita TVR pentru cea de-a 70-a aniversare.
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Vă mulțumim foarte mult!
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Mulțumesc! Dacă ne gândim la tot ceea ce a văzut această televiziune de-a lungul anilor, este pur și simplu impresionant.
Primele 100 de zile de mandat
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Ați împlinit recent 100 de zile de la începutul mandatului dumneavoastră în România.
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Da.
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Nu au fost tocmai cele mai liniștite zile din punct de vedere politic. Care sunt primele dumneavoastră impresii despre România în această perioadă?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Permiteți-mi să încep prin a spune că este o onoare să fiu reprezentantul personal al președintelui Trump în această țară remarcabilă și cât de recunoscător sunt că el și secretarul Rubio mi-au încredințat responsabilitatea de a pune în aplicare aici politica externă „America First”. Am fost foarte entuziasmat când președintele m-a rugat să vin în România. Bunicii mei, alături de care am avut norocul să cresc, au emigrat în Statele Unite în urmă cu mai bine de un secol, din Europa de Est. Ei au adus cu ei valorile Europei de Est: credința, familia, etica muncii și un puternic respect și o mare mândrie pentru moștenirea lor. Apoi, în 1989, făceam parte din echipa Comisiei pentru Relații Externe a Senatului american atunci când a avut loc revoluția din România și am avut ocazia să urmăresc îndeaproape ceea ce se întâmpla aici. Astfel, venirea mea acum în România închide într-un fel cercul. Soția mea, Lori, și cu mine am avut aproape un an la dispoziție pentru a ne pregăti pentru această misiune. Am vorbit cu toți cei cu care am putut, am încercat să ne documentăm cât mai bine și am venit aici cu așteptări foarte mari. După doar 100 de zile, aceste așteptări au fost depășite cu mult. Am descoperit că românii sunt oameni calzi, prietenoși și primitori, foarte mândri de patrimoniul lor, iar în rândul populației există o energie deosebită.
Americanii vor aniversa 250 de ani de independență
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Avem această discuție în ajunul recepției pe care o veți găzdui la București cu ocazia aniversării a 250 de ani de la independența Statelor Unite. Este, fără îndoială, un moment foarte important pentru fiecare american. Cum va fi marcat aici? Ați pregătit ceva special pentru prietenii Statelor Unite din România?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Este cea mai importantă celebrare a Americii din timpul vieții mele. Iar președintele Trump conduce această aniversare și vorbește cu mare plăcere despre povestea Americii. Povestea Americii este una remarcabilă. Pentru început, ideea americană a fost revoluționară. Statele Unite au fost prima țară construită nu pe baza unei origini comune a populației, ci pe baza unor idealuri comune. Realizările sale de-a lungul secolelor au fost extraordinare, iar valorile pe care le reprezintă au fost împărtășite și au inspirat oameni din întreaga lume. Anul acesta organizăm cea mai amplă celebrare de până acum. Chiar înainte de a veni aici am făcut o ultimă verificare a pregătirilor și totul arată excelent. Suntem foarte bucuroși că președintele Dan și premierul Bolojan vor participa la eveniment. Așteptăm o sărbătoare deosebită și suntem mândri că putem împărtăși această aniversare cu poporul român.
Cum decurg relațiile dintre SUA și România
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: La audierea dumneavoastră din Senatul SUA ați spus că parteneriatul cu România nu a fost niciodată mai important pentru Statele Unite. Pot spune că această afirmație a surprins pe mulți la București, deoarece a fost făcută într-un moment în care administrația Trump critica România după anularea alegerilor din 2024. Pe ce se baza această evaluare?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Dacă privim relațiile foarte solide dintre țările noastre, în primul rând din perspectiva securității, România este un lider al NATO pe flancul estic. Avem aici o prezență militară americană puternică și o capacitate solidă de descurajare. În al doilea rând, investițiile și activitatea economică dintre Statele Unite și România sunt mai puternice ca niciodată și reprezintă un domeniu cu un potențial extraordinar. Peste o mie de companii americane sunt prezente și investesc în România. Există oportunități importante la orizont, oportunități care vor crea locuri de muncă atât în România, cât și în Statele Unite. De asemenea, legăturile dintre cetățenii celor două țări sunt foarte puternice.
Ramona Avramescu, jurnalist TVR: Unul dintre principalele obiective de politică externă ale președintelui Dan a fost o întâlnire cu președintele Trump la Casa Albă. Ni s-a spus că aceasta era prevăzută pentru prima jumătate a acestui an. Suntem la sfârșitul lunii iunie. Mai este această vizită în pregătire? Care este noul calendar?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Au existat contacte între liderii noștri încă de la începutul anului. Președintele Dan s-a aflat în Statele Unite cu ocazia Board of Peace, lucru apreciat foarte mult atât de președintele nostru, cât și de secretarul de stat. Prima Doamnă a României a fost la Casa Albă pentru Summitul Primelor Doamne. În mod constant avem vizite la nivel înalt în România. Chiar ieri și astăzi găzduim conducerea departamentelor de dezvoltare și investiții ale Development Finance Corporation, care analizează oportunități de investiții aici. Ne așteptăm ca aceste vizite la nivel înalt să continue. Vinerea trecută am avut și o delegație a Congresului american la baza aeriană Mihail Kogălniceanu. Este important să ne amintim ceea ce a spus și ministrul dumneavoastră al Apărării: relațiile dintre state nu se măsoară printr-o bucată de hârtie sau printr-o singură întâlnire. Relațiile se măsoară prin cooperarea de zi cu zi dintre parteneri, iar această cooperare nu a fost niciodată mai intensă, mai puternică și mai importantă.
Avem mare încredere în poporul român
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Criza politică prelungită din România are vreun impact asupra parteneriatului cu Statele Unite? Care este evaluarea dumneavoastră asupra evenimentelor din ultima lună de la București?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Democrația poate fi uneori dezordonată. Într-o anumită măsură, democrațiile sunt concepute să fie astfel, însă rămân, fără îndoială, cel mai bun sistem de guvernare. Formarea unui guvern este o chestiune pe care românii trebuie să o rezolve între ei. Noi avem încredere în instituțiile democratice ale României și în capacitatea lor de a gestiona această situație. Indiferent de modul în care va fi rezolvată, relația cu Statele Unite va rămâne puternică și va continua să se consolideze.
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Sunt sigură că știți că în timpul alegerilor și chiar după acestea una dintre principalele teme a fost cine este partenerul privilegiat de dialog al administrației Trump în România. Politicienii români par să concureze pentru titlul de „favoritul lui Donald Trump”. Are vreun sens această competiție?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Înțeleg această percepție și cred că ea reflectă cât de puternică este relația dintre țările noastre. După cum am spus, avem o mare încredere în poporul român, în instituțiile sale democratice și în dreptul românilor de a-și stabili singuri guvernul, fără implicarea Statelor Unite.
Rolul României în securitatea energetică din Europa de Est
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: În mod tradițional, există doi piloni esențiali ai parteneriatului strategic: securitatea și energia. I-ați menționat și dumneavoastră la audierea din Senat. În ceea ce privește securitatea, de la sosirea dumneavoastră în România au avut loc câteva incidente foarte grave: mă refer la dronele căzute la Galați și Portul Constanța. Aceste incidente din zona Mării Negre îngrijorează Statele Unite? Pun această întrebare având în vedere două aspecte: există trupe și echipamente militare americane la baza Mihail Kogălniceanu, foarte aproape de Constanța, iar România consideră parteneriatul cu Statele Unite unul dintre pilonii esențiali ai securității sale. Cum vedeți provocările actuale de securitate din această regiune?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Vă mulțumesc pentru această întrebare. Înțeleg cât de emoționante și îngrijorătoare pot fi aceste incursiuni ale dronelor pe teritoriul suveran al României. Aș aminti că ambasadorul Whitaker a declarat în repetate rânduri, inclusiv după cea mai recentă incursiune, că angajamentul Statelor Unite față de NATO și față de Articolul 5 este de neclintit și că, în baza acestor angajamente, Statele Unite și NATO vor apăra fiecare centimetru al teritoriului aliat. Săptămâna trecută, după cum am menționat, am vizitat baza aeriană Mihail Kogălniceanu. Este o facilitate extraordinară, însă ceea ce este cu adevărat impresionant este faptul că va fi extinsă și va deveni cea mai mare bază militară din cadrul NATO. De asemenea, a fost remarcabil să văd militari americani și români lucrând umăr la umăr, cooperând și susținând misiunea NATO pe flancul estic.
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Ar putea Statele Unite să ia în considerare trimiterea unui număr mai mare de trupe în România sau pe flancul estic, așa cum au solicitat deja unele state?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Este important să ne amintim că descurajarea nu se măsoară prin numărul de soldați aflați pe teren, ci prin capabilitățile existente. Aceste capabilități sunt solide și vor continua să rămână solide. Observăm și apreciem foarte mult măsurile pe care România le ia pentru a-și consolida propria apărare. România își atinge obiectivul de a aloca 2,5% din PIB pentru apărare și susține, de asemenea, creșterea acestui nivel la 5% până în 2030. Apreciem și celelalte contribuții ale României la postura de descurajare și apărare pe flancul estic, fie că vorbim despre centrul de instruire pentru avioanele F-16, unde sunt pregătiți și piloți ucraineni, despre misiunile de poliție aeriană sau despre găzduirea militarilor americani nu doar la Mihail Kogălniceanu, ci și în alte baze din țară.
“Suntem entuziasmați de reactoarele modulare mici”
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Să vorbim acum despre energie. Le-ați spus senatorilor americani că România are potențialul de a deveni un actor-cheie în domeniul energiei și al resurselor minerale critice. Cât din acest potențial este valorificat în prezent și ce mai trebuie făcut?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Este un subiect extrem de interesant. Așa cum a subliniat președintele Trump, energia este esențială pentru creșterea economică, iar România are potențialul de a schimba regulile jocului în Europa de Est și de a contribui la reducerea dependenței de energia rusească în mai multe moduri. În primul rând, există proiectul Neptun Deep din Marea Neagră, care ar trebui să înceapă să livreze cantități importante de gaze naturale la începutul anului viitor. În plus, România dispune de un sector hidroenergetic puternic și de o prezență importantă a energiei regenerabile. Există însă oportunități foarte mari și în domeniul energiei nucleare, precum și în transportul gazelor naturale. În ceea ce privește energia nucleară, analizăm mai multe direcții. România este un lider regional și european în domeniul energiei nucleare civile. Există proiectul de retehnologizare a reactorului 1 de la Cernavodă, precum și planuri ferme și proceduri în desfășurare pentru construirea reactoarelor 3 și 4 de la aceeași centrală.
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Tot despre energia nucleară: proiectul de la Doicești, bazat pe tehnologia reactoarelor modulare mici (SMR), mai reprezintă o prioritate pentru Statele Unite? Știm că premierul Bolojan v-a informat că proiectul este prea costisitor și că există probleme, astfel încât s-ar putea să nu fie continuat.
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Da. Suntem foarte entuziasmați de tehnologia SMR și de reactoarele modulare mici. Considerăm că ele reprezintă viitorul energiei nucleare și al producției de energie fără emisii de carbon. În ceea ce privește proiectul din România, este o decizie suverană a Guvernului României să stabilească ce furnizor și ce tehnologie va utiliza, cu condiția ca, în conformitate cu acordul nostru interguvernamental, aceasta să fie realizată împreună cu o companie americană. Așadar, este o decizie suverană a României. Noi așteptăm cu interes continuarea proiectului, iar Statele Unite îl susțin.
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Dar în privința resurselor minerale critice? Știu că acesta este un subiect de mare interes pentru președintele Trump, iar România are resurse importante de oferit.
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Suntem foarte entuziasmați de potențialul României în domeniul mineralelor critice. Existența unui lanț de aprovizionare sigur pentru aceste resurse este absolut esențială pentru funcționarea economiei moderne. Unul dintre primele lucruri pe care le-am făcut după ce am devenit ambasador a fost să particip la reuniunea ministerială privind mineralele critice de la Washington, D.C. A fost una dintre primele mele zile în această funcție și am avut ocazia să mă întâlnesc cu ministrul de externe Oana Țoiu, care a avut un rol important în cadrul acelei reuniuni. Așteptăm cu interes să identificăm împreună resursele României și să găsim modalități de exploatare și rafinare a acestora, astfel încât să contribuie la construirea unor lanțuri de aprovizionare sigure.
Când ar putea România să fie admisă în programul Visa Waiver
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Pe plan politic, neadmiterea României în programul Visa Waiver a fost o mare dezamăgire pentru mulți români. Este unul dintre cele mai vechi obiective ale României și mulți au avut sentimentul că am fost respinși în ciuda eforturilor depuse. Există vreun calendar, vreo speranță pentru reluarea acestui subiect?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Vă mulțumesc pentru întrebare. Mă bucur că ați ridicat această temă, pentru că decizia privind programul Visa Waiver nu a fost despre România. Ea a făcut parte dintr-o analiză globală, menită să stabilească dacă sunt îndeplinite toate cerințele prevăzute de legislația americană. Aș sublinia că ambasada noastră își are porțile deschise pentru cetățenii români care doresc să obțină viză și îi primim cu plăcere în Statele Unite, atât timp cât îndeplinesc condițiile prevăzute de lege. Pot spune că activitatea secției consulare este foarte intensă. Interesul românilor pentru Statele Unite rămâne foarte ridicat. Vă dau două exemple. Există programul Work and Travel, la care studenții români participă de mulți ani. Anul acesta avem cel mai mare număr de participanți români din istoria programului și, totodată, cel mai mare număr din întreaga Europă provine din România. Este un program foarte important, deoarece creează legături de durată între oamenii din cele două țări. Am organizat recent un eveniment la Ambasadă, la care au participat foștii beneficiari ai programului. Posibilitatea lor de a vizita Statele Unite, de a lucra acolo și de a cunoaște direct țara este esențială pentru consolidarea unor relații pe termen lung între popoarele noastre.
Cum ar putea să arate NATO 3.0. Ce vor face SUA
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Se apropie summitul NATO, iar la ultimul summit B9 de la București a fost prezent și un reprezentant al Statelor Unite. Liderii au vorbit despre conceptul „NATO 3.0″, adică o Europă mai puternică. Ce înseamnă acest lucru pentru Statele Unite? Știți că există multe voci în Europa care se tem că America nu va mai fi la fel de prezentă în asigurarea securității continentului, în condițiile în care războiul din Europa durează de aproape cinci ani.
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Vă mulțumesc și pentru această întrebare. Dacă privim securitatea Europei pe termen lung și viabilitatea NATO pe termen lung, este important ca statele membre NATO să asigure baza propriei lor apărări, iar Statele Unite să fie un partener care sprijină acest efort. Aș dori să subliniez că România este un lider în această direcție. România s-a numărat printre țările care anul trecut au susținut atingerea pragului de 5% din PIB pentru apărare. Considerăm că aceasta este o condiție esențială pentru garantarea securității Europei pe termen lung.
SUA, gazda Campionatului Mondial de Fotbal
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Politica este un subiect important în România, dar aşa e și fotbalul. Avem chiar o vorbă: toată lumea se pricepe la politică și la fotbal. Așa că ultima mea întrebare, chiar dacă România nu s-a calificat la Campionatul Mondial, este despre competiția găzduită de Statele Unite. Urmăriți meciurile? Nu știu dacă americanii sunt la fel de pasionați de fotbal ca europenii. Și până unde credeți că va ajunge echipa Statelor Unite?
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Febra Campionatului Mondial a cuprins Statele Unite. Entuziasmul din jurul meciurilor este contagios. Sunt două aspecte care merită menționate. În primul rând, pentru americani este o adevărată plăcere să vadă reacțiile oamenilor veniți în țara noastră, în principal din Europa, dar și din alte regiuni ale lumii, și să descopere ce înseamnă cu adevărat America. Vizitatorii nu merg doar în marile orașe, ci și în zone mai mici sau rurale și, desigur, participă la meciuri. Este foarte interesant pentru noi să le vedem reacțiile și modul în care descoperă țara. Ne așteptăm ca aproximativ 10 milioane de vizitatori să ajungă în Statele Unite cu ocazia Campionatului Mondial. Este un eveniment uriaș pentru noi și captează atenția întregii populații. Știu că aici, în România, trebuie să stați treji până târziu pentru a urmări meciurile, dar și în Statele Unite interesul este foarte mare. În ceea ce privește echipa Statelor Unite, avem o formație foarte bună. Și vă pot spune cine va fi a doua cea mai bună echipă de la Campionatul Mondial: echipa care va juca împotriva Statelor Unite în finală.
Ramona Avramescu, jurnalist senior TVR: Sunteți foarte optimist. Campionatul Mondial este o competiție extrem de disputată. Sper să se întâmple așa. Vă mulțumesc foarte mult, domnule ambasador, pentru acest interviu. Și La mulți ani de Ziua Independenței, cu ocazia celei de-a 250-a aniversări!
Darryl Nirenberg, Ambasadorul SUA în România: Vă mulțumesc foarte mult. Apreciem sincer urările dumneavoastră și parteneriatul dintre țările noastre.

