Petrișor Peiu, la TVR INFO: „Dacă AUR va vota învestirea Guvernului Veștea, mă retrag din prim-planul vieții publice”

22 June 2026, 20:28 (actualizat 22 June 2026, 21:06)

Declarații surprinzătoare din interiorul AUR înaintea votului de învestire a Guvernului Veștea. Liderul senatorilor formațiunii, Petrișor Peiu, spune că se va retrage din prim-planul vieții publice dacă partidul va susține noul Executiv și recunoaște că nu mai este sigur de poziția pe care o vor adopta colegii săi în Parlament. El afirmă că personal nu va vota guvernul și vorbește despre un „teren alunecos” în interiorul formațiunii.

Invitat la TVR INFO, Peiu a precizat că nu intenționează să își dea demisia din funcțiile deținute în partid, însă ia în calcul să facă un pas în spate dacă formațiunea va vota în favoarea noului Executiv.

„Am spus că mă retrag din viața publică, din prim-planul public. Cred că este bine să stau o perioadă mai în spate”, a afirmat senatorul AUR.

Întrebat de unde vine dezamăgirea sa, Petrișor Peiu a explicat că este un adept al transparenței și al deciziilor asumate. El a susținut că și-a exprimat public convingerea că AUR nu are motive să voteze învestirea noului guvern și că își menține această poziție.

„Sunt un om dintr-o bucată, care își dă cuvântul și cred că lucrurile trebuie făcute în mod transparent și democratic”, a spus liderul senatorilor AUR.

Peiu a precizat că nu deține informații despre eventuale discuții interne care ar putea schimba poziția partidului și a evitat să facă speculații cu privire la votul final al parlamentarilor AUR.

„Până azi dimineață eram sigur că nu se va vota. Acum nu mai știu. Nu am informații și prefer să nu mai spun nimic”, a declarat acesta.

Senatorul a subliniat însă că el personal nu va vota pentru învestirea Guvernului Veștea.

„Vă pot asigura că eu nu voi vota Guvernul Veștea”, a afirmat Petrișor Peiu.

Întrebat dacă a fost sfătuit de conducerea partidului să nu mai facă declarații publice pe acest subiect, liderul senatorilor AUR a negat categoric și a explicat că preferă să se retragă atunci când consideră că situația este neclară.

„Când cred în ceva, susțin cu argumente. Dacă simt că este teren alunecos, mă retrag și stau liniștit în banca mea”, a spus acesta.

Referitor la eventualele consecințe pentru AUR în cazul în care Guvernul Veștea ar trece și cu voturile unor parlamentari ai formațiunii, Peiu a evitat să facă predicții politice, afirmând că rezultatele vor putea fi evaluate doar după ce noul Executiv își va începe activitatea.

De asemenea, senatorul a respins ideea unei dispute directe cu liderul partidului, George Simion, precizând că și-a exprimat doar propria opinie și că nu pretinde că deține „monopolul adevărului”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite