Căldură apăsătoare, furtuni și risc de viituri. Cum va fi vremea în următoarele zile
Urmează câteva zile cu temperaturi ridicate, disconfort termic accentuat și episoade de instabilitate atmosferică.
În timp ce în București maximele vor ajunge la 31-32 de grade, mai multe zone din țară sunt vizate de avertizări de caniculă, furtuni, grindină și viituri rapide.
Vremea va fi călduroasă în cea mai mare parte a țării până miercuri seara, 24 iunie, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zonele de câmpie din vestul, nord-vestul și sudul țării, anunță meteorologii.
Cod galben de temperaturi ridicate în mai multe zone
Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 24 și 34 de grade. Cele mai ridicate valori sunt așteptate în nord-vestul și sudul țării, în timp ce în depresiuni și în zonele afectate de instabilitate atmosferică temperaturile vor fi mai scăzute.
Luni, între orele 12.00 și 21.00, este în vigoare un Cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat în Maramureș, nordul și centrul Transilvaniei, nord-estul Moldovei, sudul Olteniei și sud-vestul Munteniei.
În aceste zone, maximele vor ajunge la 30-34 de grade, iar indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80 de unități.

Cod galben de furtuni în mai multe regiuni
Pe lângă disconfortul termic, meteorologii au emis un Cod galben de instabilitate atmosferică, valabil luni, între orele 12.00 și 21.00, pentru zona montană, Banat, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei.
Sunt așteptate averse torențiale, descărcări electrice frecvente, rafale de vânt de 50-70 km/h, vijelii și grindină de mici și medii dimensiuni.
Cantitățile de apă pot ajunge local la 15-25 de litri pe metru pătrat, iar izolat pot depăși 30-40 de litri pe metru pătrat, într-un interval scurt de timp.

Noi furtuni, marți, în vestul și sud-vestul țării
Marți, între orele 12.00 și 21.00, un nou Cod galben de instabilitate atmosferică va viza zona montană, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei.
Meteorologii anunță averse torențiale, descărcări electrice frecvente, rafale de vânt de 50-70 km/h, vijelii și grindină de mici și medii dimensiuni.
Cantitățile de apă vor ajunge local la 15-25 de litri pe metru pătrat și, izolat, pot depăși 30-40 de litri pe metru pătrat. Fenomene de instabilitate atmosferică pot apărea, pe arii restrânse, și în restul țării.

Risc de viituri rapide pe râuri mici
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis un Cod galben de inundații, valabil de luni, ora 12.00, până marți, la ora 9.00.
Atenționarea vizează mai multe bazine hidrografice, inclusiv Someș, Crișuri, Mureș, Bega, Timiș, Nera, Cerna, Jiu, Olt și Argeș.
Sunt posibile scurgeri importante de pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici și inundații locale. Riscul este mai mare în unele zone din județele Bihor, Cluj, Alba, Hunedoara, Gorj, Sibiu și Vâlcea.

