Europa se topește la 45 de grade. Canicula a venit mai repede decât în alți ani

21 June 2026, 16:35 (actualizat 21 June 2026, 16:59)

Europa se află sub o adevărată cupolă de foc, chiar și nordul continentului. Sunt temperaturi neobișnuit de mari în multe orașe. În Spania este depășit chiar pragul de 45 de grade Celsius.

Întrega Europă arată și se simte ca un cuptor încins în aceste zile, cu temperaturi care ating chiar și 45 de grade Celsius, în sudul continentului.

La Florența este foarte cald, iar turiștii se plimbă pe străzi cu pălării de soare, umbrele și neapărat cu câte o sticlă de apa în mână. Sunt peste 32 de grade la umbră, iar aerul este atât de încins încât pare că și statuile se topesc.

La Paris, strandurile sunt deschise, iar mulți locuitori ai capitalei Franței profită de clemența autorităților pentru a se răcori.

Nu la fel de înțelegătoare au fost autoritățile și când vine vorba de consumul de alcool, care a fost interzis la concerte și festivaluri, în regiunile aflate sub cod roșu de caniculă.

Spania a fost lovită de primul val de caniculă al anului, iar peste 27 de milioane de spanioli se află în regiunile cele mai afectate de căldură. Prin urmare, evantaiele sunt la mare căutare.

Potrivit meteorologilor, valul de caniculă a venit mai repede față de alti ani, iar lucrurile nu se vor îmbunătăți în anii următori.

Cei care au reușit să scape din orașe și au ajuns în zonele montane s-au bucurat de câteva ore de răcoare. Tot în apă și-au găsit refugiul și britanicii care au fugit de căldura din orașe, în condițiile în care sudul țării a fost afectat de un val neobișnuit de căldură.

Iar la Belgrad, unde temperatura a urcat până la 35 de grade celsius, mii de locuitori au plecat la un lac din apropierea capitalei Serbiei, pentru a face o baie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite