Discuţii de pace SUA – Iran, în Elveția. Situaţia în Strâmtoarea Ormuz rămâne incertă. JD Vance: Sper că vom reuși să facem progrese în ceea ce privește problema nucleară

21 June 2026, 08:38 (actualizat 21 June 2026, 20:53)

Discuţii tehnice între Statele Unite și Iran astăzi, în Elveția, în baza Memorandumului în 14 puncte. La negocieri participă, în calitate de mediatori, Pakistanul și Qatarul. Delegațiile iraniene sunt deja la fața locului, iar din partea Washingtonului, vicepreședintele JD Vance s-a alăturat emisarilor Steve Witkoff și Jared Kushner.

Teheranul a reluat amenințarea că ar putea bloca Strâmtoarea Ormuz, dacă nu încetează ostilităţile pe frontul din Liban. Washingtonul respinge scenariul și vorbește despre posibile taxe de tranzit. Iar Donald Trump susține că Statele Unite ar trebui să aibă rol de garant al securității în zonă, dacă nu se ajunge la acord.

În paralel, în Liban au fost raportate noi atacuri israeliene, deşi armistiţiul dintre Israel şi Hezbollah abia fusese reînnoit. În aceste condiţii, JD Vance rămâne optimist.

În declarația dată presei înainte de îmbarcare, Vance a fost întrebat despre confruntările dintre Israel și Hezbollah și despre atacurile aeriene israeliene din sudul Libanului și a răspuns: „De fapt, situația se îmbunătățește acolo, iar lucrurile se calmează puțin”, potrivit BBC.

JD Vance, vicepreședintele SUA: Sper că vom reuși să facem unele progrese în ceea ce privește problema nucleară, precum și în privința încetării focului în Liban. În ciuda titlurilor din presă, situația se îmbunătățește de fapt acolo. Lucrurile sunt doar puțin mai tensionate. Va fi ceva ce va trebui să gestionăm în mod continuu pentru a ne asigura că atât Israelul, cât și Libanul sunt în siguranță.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe al Iranului, Esmail Baghaei, a declarat că țara sa „va cere ca cealaltă parte să-și îndeplinească angajamentele”.

Esmail Baghaei, purtător de cuvânt, Ministerul iranian de Externe: Este necesară încetarea războiului pe toate fronturile, inclusiv în Liban. În caz contrar, memorandumul în ansamblul său va fi compromis. Uitaţi cum stau lucrurile, noi nu am semnat acest acord ca să nu fie pus în aplicare. Dar, așa cum am spus, angajament în schimbul unui angajament. Dacă cealaltă parte refuză să-și îndeplinească obligațiile, atunci Republica Islamică Iran va lua, la rândul său, cu siguranță măsurile necesare.

Washingtonul şi Teheranul au convenit un armistiţiu de 60 de zile pe durata tratativelor, dar Gardienii Revoluţiei – armata ideologică de elită a Republicii Islamice – au declarat sâmbătă că Strâmtoarea Ormuz este închisă. Militarii americani susţin însă că navele comerciale continuă să navigheze pe ruta maritimă care asigura înainte de conflict o cincime din transporturile mondiale de petrol şi gaze naturale.

Situaţia strâmtorii poate complica dialogul în care ambele părţi urmăresc dezvoltarea acordului interimar de pace mediat de Pakistan şi semnat miercuri de preşedinţii Donald Trump şi Masoud Pezeshkian, după aproape patru luni de război.

Gardienii Revoluţiei au avertizat navele care încearcă să circule prin strâmtoare că se expun la riscuri şi au pus decizia de a închide din nou traficul maritim prin faptul că Israelul a comis noi “crime” în Liban, prin care au încălcat angajamentele SUA faţă de Iran.

Comandamentul Central al SUA, răspunzător de Orientul Mijlociu, a comunicat însă că 55 de nave comerciale au trecut sâmbătă prin Strâmtoarea Ormuz, având la bord peste 17 milioane de barili de petrol destinat pieţelor internaţionale. Forţele americane au dat asigurări că vor garanta continuarea traficului comercial. 

Se preconizează că noua rundă de negocieri SUA-Iran va începe mai târziu în cursul zilei.

O delegație iraniană, din care fac parte președintele parlamentului, Mohammad Bagher Ghalibaf, și ministrul de externe, Abbas Araghchi, a sosit sâmbătă seara târziu.

La discuții, oficialilor din SUA și Iran li se vor alătura prim-ministrul Pakistanului, Shehbaz Sharif, și șeful forțelor armate ale țării, mareșalul Asim Munir.

Pakistanul a jucat rolul de mediator pe tot parcursul războiului și a găzduit o rundă anterioară de negocieri între SUA și Iran.

„Pakistanul va continua să sprijine punerea în aplicare a înțelegerilor dintre Iran și Statele Unite”, a declarat Ministerul Afacerilor Externe al Pakistanului într-un comunicat emis înaintea discuțiilor.

La începutul acestei săptămâni, președinții Statelor Unite și ai Iranului au semnat un acord inițial menit să pună capăt războiului, inclusiv în Liban, cu efect imediat. Acesta include angajamentul de a continua negocierile pentru a ajunge la un acord final în următoarele 60 de zile.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite