Protest în Piața Victoriei sub sloganul „E nevoie să apărăm democrația”. Participanții au criticat deciziile politice și din justiție
Câteva sute de persoane s-au adunat vineri seară în Piața Victoriei din București la un protest organizat sub sloganul „E nevoie să apărăm democrația”, manifestarea fiind autorizată între orele 19:00 și 23:00.
La începutul protestului, în piață se aflau aproximativ 700-800 de persoane, apoi numărul participanților a crescut pe parcursul serii.
Unii au adus pancarte cu mesaje pentru președintele Nicușor Dan și pentru justiția din România.”E nevoie să apărăm democrația” a fost mesajul inițiatorilor, reprezentanți ai unor organizații civice, după deciziile din Justiție, atât pentru primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, cât și pentru edilul Timișoarei, Dominic Fritz.
Protestatarii susțin că manifestația este un semnal de alarmă față de evoluțiile recente de pe scena politică și din sistemul judiciar.
„România e sub asediu când tot sistemul se luptă din răsputeri să nu schimbe nimic. Este timpul să ieșim iarăși în stradă. Când sună alarma, România onestă este în stradă să apere democrația”, au transmis organizatorii în mesajul care însoțește evenimentul.
Aceștia au amintit și de protestele de amploare organizate în trecut pentru susținerea independenței justiției și combaterea corupției.
Participanții spun că sunt nemulțumiți de mai multe decizii și evenimente recente, printre care negocierile pentru formarea Guvernului condus de Adrian Veștea, disputele din interiorul PNL privind susținerea noului Executiv, punerea sub acuzare a primarului Sectorului 6, Ciprian Ciucu, precum și decizia instanței supreme care a menținut hotărârea Agenției Naționale de Integritate în cazul primarului Timișoarei, Dominic Fritz.
Protestatarii afirmă că nu se regăsesc în actualele evoluții politice și consideră că direcția în care se îndreaptă România este diferită de cea pentru care au votat.
Potrivit participanților, protestul are și o componentă pro-europeană, aceștia cerând liderilor politici să mențină orientarea europeană și democratică a țării.
Prin manifestația din Piața Victoriei, oamenii spun că încearcă să transmită clasei politice că prioritățile cetățenilor sunt diferite de disputele și negocierile care domină agenda publică în această perioadă.

